Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Salsation – energetyczne spalanie kalorii

Salsation – co to jest?

Data publikacji: 3 listopada 2017, 10:00
Salsation to nowa forma ćwiczeń polegająca na unikalnym połączeniu fitnessu oraz elementów tanecznych charakterystycznych dla gorących, egzotycznych tańców. Co to jest salsation? Dla kogo jest przeznaczona ta forma aktywności fizycznej? Jak zacząć jej praktykowanie?

Powstanie salsation

Pomysłodawcą i twórcą salsation jest Alexandro Angulo – tancerz i choreograf pochodzący z Wenezueli. Podczas kreowania nowego typu zajęć fitness, bo tak ogólnie można opisać salsation, ważne było odpowiednie dobranie figur i połączenie stylów tańca z aktywnościami znanymi z klubów fitness. Zadaniem salsation jest zwiększenie świadomości własnego ciała oraz rozwój wrażliwości muzycznej. Uczestnicy nabywają umiejętności wyrażania siebie poprzez taniec i ruch, a dodatkowo zyskują zupełnie inne, świeże spojrzenie na muzykę.

Czytaj więcej w temacie: O czym nie można zapomnieć przed i po treningu

Czym się różni salsation od zumby?

Salsation jest bardzo popularny w Azji, a niedawno także w Europie i Stanach Zjednoczonych. Śmiało można więc powiedzieć, że moda na te zajęcia fitness ogarnia cały świat, w tym Polskę. Jednak z uwagi na to, jak wyglądają te ćwiczenia, można zadać sobie pytanie, czym się różni salsation od zumby. Niektóre kroki i figury rzeczywiście wyglądają identycznie, a zdarza się, że przypominają też salsę lub flamenco. Różnica jest jednak spora i objawia się głównie w filozofii salsation. Już sama rozgrzewka różni się od tego, do czego przyzwyczajają „klasyczne” zajęcia fitness. Warto tu wspomnieć o genezie powstania nazwy „salsation”. Jest to kombinacja słów „salsa” i „sensation”. Choć słowo "salsa" przywodzi na myśl kubański taniec, to w nazwie treningu, o którym mowa, ma znaczenie takie, jak hiszpańskie słowo "sos" – czyli połączenie różnorodnych stylów i odmian zaczerpniętych z różnych kultur. Taka mieszanka dokładnie opisuje zajęcia stworzone przez Angulo. „Sensation” natomiast można tłumaczyć jako „odczucie”, „wrażenie”, ponieważ salsation angażuje zarówno ciało, jak i umysł. Ci, którzy zastanawiają się: salsation czy zumba, powinni wziąć pod uwagę kilka podstawowych różnic. Celem zumby jest pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, podczas gdy dla uczestników zajęć salsation spadek wagi to tylko przyjemny bonus, gdyż najważniejszą wartością jest możliwość wyrażenia emocji poprzez ruch.

Czytaj więcej w temacie: Ćwiczyć z izotonikami czy bez?

Charakterystyka salsation

Podstawą salsation jest odtwarzanie choreografii prezentowanej przez instruktora. Brzmi jak klasyczne zajęcia fitness? Niekoniecznie. Muzyka jest dynamiczna, a w trakcie jednych zajęć można spalić od 500 do nawet 850 kalorii. Nie trzeba znać figur tanecznych wcześniej, jednak konieczna będzie umiejętność szybkiego reagowania na polecenia prowadzącego. Prawdą jest też, że poprzez kroki taneczne uczestnicy zajęć „pokazują słowa” piosenek. W salsation kładzie się bowiem nacisk na emocje, a układ taneczny opowiada treść utworu. Taka kombinacja pozwala na zdystansowanie się od codzienności i problemów.

Czytaj więcej w temacie: Jak uniknąć przetrenowania?

Każde zajęcia rozpoczynają się od izolowanej rozgrzewki. Co to znaczy? Mięśnie rozgrzewa się po kolei, od górnych partii ciała do dolnych, „oddzielając” rozgrzewane mięśnie od reszty. Wykonywane charakterystyczne ruchy mają przygotować ciało do dalszej pracy oraz wprowadzić uczestników w klimat zajęć. Trening składa się z kilku choreografii dopasowanych do piosenek, z których każda może opowiadać inną historię. Teksty mogą mówić o miłości, zdradzie, życiowych trudnościach. Ważne, by wsłuchać się w słowa i melodię, a następnie oddać to w tańcu.

Praktyczne informacje

Jak rozpocząć treningi? Warto wybrać odpowiednią odzież do salsation. Nie może ona krępować ruchów, jednak widywane na salach fitness oversizy nie będą tu mile widziane. Ważne jest bowiem nie tylko poczucie swobody, zestaw do salsation ma również pomóc poczuć się sexy. Mile widziane są kolory, bo te zajęcia to eksplozja emocji, także na zewnątrz!

Czytaj więcej w temacie: Ćwiczę i nie chudnę

Popularność salsation sprawia, że część osób chciałaby się zajmować tymi zajęciami profesjonalnie. Nie jest to jednak takie proste. Jak zostać instruktorem salsation? Tak jak w każdym innym kraju na świecie, konieczne jest zdobycie certyfikatu potwierdzającego umiejętności instruktażowe i trenerskie. Podobnie funkcjonuje też społeczność zumby i zajęć crossfitowych. W Polsce działa oficjalny przedstawiciel salsation i jest to najlepsze źródło profesjonalnej wiedzy na temat tych zajęć.

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót