Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Rola cukrów w codziennej diecie

Wpływ cukru na organizm, czyli rola cukrów w organizmie – znajdź zdrowe cukry

Data publikacji: 4 lutego 2016, 14:03
Węglowodany, zwane potocznie cukrami, to swego rodzaju paliwo dla naszego mózgu i mięśni. Zatem nie trudno się domyślić, że rola cukrów w organizmie jest bardzo istotna. Regulują one metabolizm tłuszczów poprzez utlenienie kwasów tłuszczowych, oraz budują struktury komórkowe. Ze względu na rolę, jaką pełnią cukry w organizmie człowieka, nie może ich zabraknąć w codziennym jadłospisie.
Rola cukrów w organizmie – zdrowe cukry – rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Wpływ cukru na organizm i jego rola

Według zasad prawidłowego żywienia, 55% energii powinno pochodzić z węglowodanów. A zatem jaki wpływ cukry mają na organizm? Przede wszystkim dostarczają nam niezbędnej energii i utrzymują na wysokim poziomie produkcję serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Niestety cukier ma również drugie oblicze. Ten z cukierniczki nie bez powodu nazywany jest „białą śmiercią” – w nadmiarze może powodować poważne skutki zdrowotne. Komponując swoją dietę, powinniśmy dobrze zbilansować zapotrzebowanie na cukry.

Czy cukier jest zdrowy?

Umiar i jakość wybieranych produktów decyduje o tym, czy cukier jest zdrowy dla naszego organizmu. Niestety ten słodki składnik diety może powodować próchnicę zębów, przyczynia się do otyłości i nadwagi, a także powoduje cukrzycę i choroby serca. Mówi się również, że może być czynnikiem powodującym niewydolność układu immunologicznego i przyczyniać się do takich chorób, jak astma, alergia czy artretyzm.

Rola cukrów w organizmie - gdzie odnaleźć zdrowe cukry?

Jak wiadomo, do prawidłowego funkcjonowania potrzebne nam są wszystkie składniki, w tym również węglowodany. A więc gdzie szukać tych zdrowych cukrów? Najistotniejszą rolę w diecie odgrywają cukry złożone.  Dobre cukry to węglowodany o niskim indeksie glikemicznym poniżej 60. Znajdziemy je w owocach, orzechach, migdałach, pieczywie razowym i pełnoziarnistym, ryżu brązowym, kaszach oraz roślinach strączkowych.

Magdalena Matysiak-Płoszaj

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również