Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaRelacje w rodzinie

Rodzina wielodzietna z wyboru. Jak wygląda ich codzienność?

Pomoc dla rodzin wielodzietnych z wyboru. Sprawdź, jakie wsparcie i ulgi przysługują rodzinom wielodzietnym

Data publikacji: 21 października 2016, 02:43
Dzisiaj panuje moda na model rodziny 2+1, chociaż w ostatnich latach, zaczyna się to zmieniać. Rodzice coraz częściej świadomie podejmują decyzję o dużej rodzinie, mimo świadomości, z jakimi problemami i trudnościami to się wiąże. W końcu więcej dzieci, to duże wydatki, mnóstwo obowiązków, ale też wiele radości i zabawy.
Rodziny wielodzietne - rodzinazdrowia.pl

Rodziny wielodzietne z wyboru – lepsze środowisko dla dzieci

Często uważa się, że rodziny wielodzietne są biedne. W rzeczywistości jednak istnieje wiele rodzin wielodzietnych z wyboru, gdzie rodzice są wykształconymi i dobrze usytuowanymi ludźmi, którzy świadomie podjęli decyzje o większej niż przeciętnie liczbie dzieci, bo zawsze marzyli o dużej rodzinie. Zwykle są oni w stanie sami utrzymać liczniejsze grono potomstwa i zapewnić im godny byt. Według badań rodziny wielodzietne z wyboru stanowią najlepsze środowisko rozwojowe dla dzieci. Mając więcej rodzeństwa, dzieci już od małego uczą się wzajemnej tolerancji i akceptacji. Później, gdy już są starsze dużo łatwiej nawiązują kontakt i dogadują się z innymi ludźmi. Potrafią się dzielić i szybciej uczą się kompromisów. Dzieci z rodzin wielodzietnych są także chętne do współpracy, bardziej cierpliwe, wyrozumiałe, umieją odpowiednio zareagować na konflikty, ponieważ uczyły się tego od najmłodszych lat.

Pomoc rodzinom wielodzietnym – co im przysługuje?

Rodziny wielodzietne mogą skorzystać z pomocy finansowej państwa. Rodzice, którzy mają więcej dzieci otrzymują również większy zwrot z podatku. Mają także prawo do zasiłku rodzinnego z dodatkiem mieszkaniowym oraz dodatkiem z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. W ramach pomocy państwa dla rodzin wielodzietnych, dzieci te mogą bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach i warsztatach organizowanych przez domy kultury. Ponadto mogą skorzystać z pomocy refinansującej, polegającej na zwrocie kosztów związanych z artykułami szkolnymi czy ubiorem sportowym. W Polsce funkcjonuje również wiele fundacji i stowarzyszeń, które pomagają wielodzietnym, walcząc o ich prawa.

Ulgi dla rodzin wielodzietnych

Istnieje wiele ulg dla rodzin wielodzietnych. Do jednej z nich należy Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. Jest to system różnych zniżek dla rodzin mających co najmniej troje dzieci. Użytkownicy tej Karty mogą liczyć na duże zniżki za przejazd transportem publicznym oraz ulgę paszportową. Pomoc rodzinom wielodzietnym oferują również samorządy, które zwiększają kwoty dodatków do zasiłków czy zapewniają pierwszeństwo w przyjęciu do żłobków i przedszkoli oraz niższe opłaty w tych placówkach. Jednak istnieje dużo wielodzietnych rodzin z wyboru, które nie korzystają ze wsparcia państwa, bo rodzice są w stanie sami pokryć koszty utrzymania dzieci.

Agata Szymczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.