Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Przygotuj swoją skórę na lato

Data publikacji: 30 maja 2022, 08:30
Temperatury rosną, a wraz z nimi powraca snucie urlopowych planów i robienie różnych postanowień. Ich cel jest jasny – zadać szyku na plaży i wspaniale prezentować się w ubraniach śmielej odsłaniających ciało. Częścią tych przygotowań może być zmiana diety lub regularny wysiłek fizyczny, który ma wyrzeźbić nasze ciało. Równie ważne jest też zadbanie o właściwy stan i kondycję naszej skóry. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Spis treści:

Warto zacząć od zdiagnozowania potrzeb naszej skóry. Pamiętajmy, że najlepszy efekt osiągniemy wtedy, gdy zastosujemy właściwie dobraną pielęgnację i to pod warunkiem, że zaczniemy z odpowiednim wyprzedzeniem. Pierwszy krok do jędrnej, gładkiej i napiętej skóry to…

Złuszczanie

Uwolniona spod wielu warstw ubrań skóra zwykle wymaga troskliwej opieki, bo bywa przesuszona, podrażniona i zrogowaciała. Wszystko to skutki zaburzenia lipidowej bariery ochronnej naskórka. By ją odbudować, musimy najpierw dokładnie usunąć martwy naskórek.

W tym celu możemy sięgnąć po przynajmniej kilka rozwiązań – do wyboru mamy peelingi mechaniczne, preparaty eksfoliacyjne z dodatkiem kwasów czy choćby szorstkie myjki. Dobór użytego środka będzie uzależniony od miejsca aplikacji: zupełnie innego podejścia będą wymagały przesuszone i popękane pięty, a innego – wrażliwa skóra twarzy czy dekoltu.

Sporą popularnością cieszą się peelingi cukrowe z różnymi dodatkami o właściwościach zmiękczających skórę, łagodzących podrażnienia czy nawilżających. Można też pokusić się o własnoręczne przygotowanie peelingu – wystarczy, że zmieszamy cukier trzcinowy lub gruboziarnistą sól morską z oliwą z oliwek, a całość wzbogacimy kroplą ulubionego olejku eterycznego. Drobinki kryształów soli lub cukru bez trudu usuną zrogowaciały naskórek, natomiast oliwa z oliwek dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, retinolu oraz witaminy D i E zregeneruje skórę i będzie stymulować ją do odnowy. Warto pamiętać, że oliwa stworzy na skórę warstwę chroniącą przed utratą nawilżenia, do tego będzie działać łagodząco i kojąco.

Po usunięciu martwego naskórka przychodzi czas na…

Nawilżanie

W tym wypadku warto postawić na sprawdzone klasyki, takie jak np. masło shea (Shea butter, masło karité), pozyskiwane z oleistych nasion masłosza Parka, drzewa rosnącego w zachodniej i środkowej Afryce. Cieszy się ono zasłużoną renomą, ponieważ nie wywołuje podrażnień nawet u wrażliwej skóry, nie zatyka porów, łatwo wnika w głąb naskórka i zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Nienasycone kwasy tłuszczowe nawilżają skórę i chronią ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, alantoina stymuluje skórę do odbudowy, witamina A (retinol) odpowiada za skuteczne złuszczanie martwego naskórka i produkcję kolagenu, witamina D rozjaśnia przebarwienia pigmentacyjne, a witamina E stanowi oręż w walce z wolnymi rodnikami i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Wybierając produkty na bazie masła shea, możemy być pewni, że to dobry krok do zapewnia skórze witalności, nawilżenia i miękkości. Pozostaje nam zadbać jedynie o…

Ujędrnianie

Oczyszczona i nawilżona skóra na pewno jeszcze bardziej zyska w naszych oczach, jeśli będzie odpowiednio jędrna i sprężysta. Naszym sprzymierzeńcem w walce o ten efekt będą oczywiście prysznice z naprzemienną ciepłą i zimną wodą, hartujące skórę, czy regularna dawka aktywności fizycznej, która poprawia metabolizm komórkowy.

Do codziennej pielęgnacji warto włączyć także specjalne preparaty pielęgnacyjne o działaniu ujędrniającym, poprawiającym mikrokrążenie i wyrównującym koloryt skóry. W ich składzie często znajdziemy imbir, kofeinę czy związki retinoidowe, które są silnymi przeciwutleniaczami, zwiększającymi produkcję kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność skóry.

Wspaniałe efekty zapewnia także regularny masaż zgodny z układem naczyń limfatycznych – możemy go wykonać „na sucho”, używając specjalnych szczotek do masażu ciała, albo „na mokro”, wykorzystując w tym celu np. olej makadamia o charakterystyczny, orzechowym zapachu. Ze względu na swoje właściwości olej ten świetnie sprawdzi się przy pielęgnowaniu skóry starzejącej się, ale także przy zwalczaniu cellulitu i rozstępów. Nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9, lecytyna i kwas palmitooleinowy ukoją nasz naskórek, zregenerują go i odbudują barierę lipidową.

Stosując przy systematycznej pielęgnacji skóry sprawdzoną triadę „złuszczanie, nawilżanie, ujędrnianie”, już bez obaw możemy wyczekiwać lata. Nasza skóra będzie na nie świetnie przygotowana!

 

Agnieszka Szmuc

Powrót
Przeczytaj również