Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Przewijanie dziecka – jak robić to prawidłowo?

Sprawdzone sposoby na przewijanie maluszka

Data publikacji: 22 maja 2018, 11:00
Przez pierwsze lata życia dziecka zmiana pieluszki będzie jedną z podstawowych czynności higienicznych, które codziennie wykonywać będą jego rodzice. Umiejętność ta może wydawać się prozaiczna i nieskomplikowana – ot, zdjąć brudną i założyć czystą pieluchę. Prawidłowe przewijanie dziecka, jak każda nowo poznawana czynność, wymaga odpowiedniego przygotowania i wprawy.

Spis treści:

Początkowo zmiana pieluszki często jest dla rodziców tematem trudnym i nastręczającym wiele pytań. Jak chwycić maluszka, by nie zrobić mu krzywdy? Czy przewijanie dziewczynki różni się od przewijania chłopca? Jakie wybrać pieluszki, chusteczki do przewijania i kosmetyki? Przewijanie nie musi być trudne, jeśli zapoznamy się z najważniejszymi zasadami pielęgnacyjnymi.

Czytaj więcej w temacie: Cykl dobowy niemowląt - wszystko co musisz wiedzieć

Pieluszkowy kącik

Aby zmiana pieluszki mogła przebiec bez zbędnych komplikacji i bezpiecznie dla niemowlaka, najlepiej jest zorganizować w domu specjalny kącik do przewijania. Powinny znaleźć się w nim wszelkie niezbędne akcesoria – nawilżane chusteczki do przewijania lub waciki, kremy i maści przeciwko odparzeniom, zapasowe ubranka i oczywiście czyste pieluszki. Kącik ten można urządzić na specjalnej komodzie z przewijakiem lub kupić przewijak, który nakłada się na łóżeczko maluszka. Dla komfortu dziecka warto położyć na materacyku przewijaka kocyk lub tetrową pieluszkę. Ważne, by w miarę możliwości dostosować wysokość tak, by nie trzeba się zbytnio schylać – zdrowie rodzica jest przecież równie istotne!

ABC przewijania

Prawidłowe przewijanie dziecka warto zacząć od kilku zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim nigdy nie zostawiajmy maluszka samego na przewijaku – dzieci są niezwykle zwinne i często zaskakują swoją sprawnością, dlatego miejmy je zawsze na oku. Podczas przewijania dokładnie myjemy skórę, także pomiędzy fałdkami, ale nie podnosimy dziecka trzymając je za łydki czy kostki – grozi to wywichnięciem bioderek lub uszkodzeniem stawów kolanowych. Najlepiej delikatnie przetaczać maluszka na boki, odpowiednio podkładając rękę pod jego plecy. Ważne, by podczas pielęgnacji utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy, rozmawiać z nim, zabawiać – przewijanie powinno kojarzyć się mu z przyjemnością i radością, być chwilą nie tylko pielęgnacji, ale także okazją do nawiązania więzi i bliskości z dorosłym.

Czytaj więcej w temacie: Pielęgnacja skóry niemowląt

Przewijanie chłopaka

  1. Zdejmujemy ubranko i brudną pieluszkę, a następnie dokładnie myjemy skórę – pupę, nóżki, zakamarki wokół worka mosznowego i pod penisem, gdzie często gromadzą się zanieczyszczenia. Nie ściągamy napletka, gdyż jest on jeszcze na stałe przyczepiony do żołędzi.
  2. Po oczyszczeniu pupy dziecka delikatnie smarujemy skórę kremem zapobiegającym odparzeniom, nakładamy go także we wszystkich fałdkach.
  3.  Pod umytą i nawilżoną pupę wkładamy czystą pieluszkę i zapinamy ją tak, aby nie uwierała i nie krępowała maluszka.

Czytaj więcej w temacie: Niska masa urodzeniowa noworodka - co warto wiedzieć?

Przewijanie dziewczynki

  1. Ostrożnie zdejmujemy ubranko i brudną pieluchę, a następnie myjemy skórę dziecka i usuwamy nieczystości – ważne, by zachować kierunek mycia od sromu do odbytu, gdyż odwrotny może spowodować zakażenie układu moczowego dziewczynki.
  2. Delikatnie rozchylamy wargi sromowe i usuwamy wydzielinę oraz resztki kału. Dokładnie oczyszczamy wszystkie zagłębienia i fałdki, a następnie smarujemy skórę kremem przeciwko odparzeniom – nie nakładamy go jednak na delikatną błonę śluzową, którą kosmetyk mógłby podrażnić.
  3. Pod umytą i nawilżoną pupę wkładamy czystą pieluszkę i zapinamy ją tak, aby nie uwierała i przeszkadzała dziecku w ruchach.

Niezbędne przy przewijaniu dziecka:

  • pieluszki dobrane do wagi dziecka i jego potrzeb,
  • wilgotne, waciki zamoczone w ciepłej, przegotowanej wodzie lub w naparze z rumianku,
  • papier toaletowy lub ręczniki papierowe,
  • krem przeciwko odparzeniom lub zasypka dla niemowląt,
  • zapasowe ubranko,
  • dobry humor i uśmiech rodzica.

Czytaj więcej w temacie: Pierwsze chwile noworodka w szpitalu. Czego można się spodziewać?

Jakie wybrać pieluszki?

Jeszcze do niedawna w sklepach pieluszki były podzielone ze względy na płeć dziecka – nic dziwnego, bo przewijanie chłopaka i przewijanie dziewczynki nieco się od siebie różnią. Obecnie pieluszki są uniwersalne i należy wybierać je według wagi dziecka. Na opakowaniu jednorazowych pieluszek, podawany jest przedział kilogramowy oraz numeryczne oznaczenie rozmiaru – im mniejszy numer, tym dla mniejszego dziecka pieluszki. Na sklepowych półkach oprócz standardowych pieluszek znajdziemy także całą gamę takich z dodatkowymi funkcjami, tj. specjalne wycięcie na pępek, dla szczególnie delikatnej skóry, bardziej chłonne, na noc, do pływania, wielokrotnego użytku, a dla dzieci chodzących specjalne pieluchomajtki, które można zakładać w pozycji stojącej, co ułatwia przewijanie ruchliwego i ciekawego świata rozrabiaki. Pamiętajmy, że nie każda pieluszka będzie odpowiednia dla każdego dziecka, dlatego nie warto robić wielkich zapasów zanim nie upewnimy się, że to idealny wybór dla naszej pociechy. Warto porównywać różne rodzaje pieluszek dostępnych w sklepach i dostosowywać je tak, aby były najbezpieczniejsze i najbardziej praktyczne.

Czytaj więcej w temacie: Szkoła pływania dla niemowląt - dlaczego warto nauczyć dziecko pływać?

Agnieszka Dyniakowska

Powrót