Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Przekłuwanie uszu małym dzieciom – tak czy nie?

Kiedy przekłuć dziecku uszy?

Data publikacji: 9 września 2017, 07:00
Dla przyszłych mam perspektywa urodzenia dziewczynki to szansa na spełnienie ambicji dotyczących stylu. Córki są ubierane w piękne sukienki i pasujące dodatki. Czasem stylizacje obejmują także przekłuwanie uszu w bardzo młodym wieku. Kiedy przekłuć dziecku uszy, by proces nie okazał się zbyt bolesny lub przerażający?

Podzielone opinie

Entuzjastów i przeciwników przekłuwania uszu małym dziewczynkom jest tyle samo, a sam temat budzi wiele kontrowersji. Zwolenniczki biżuterii twierdzą, że dziewczynki muszą nosić kolczyki, a zabieg powinien być wykonany jak najszybciej. Przeciwniczki oskarżają drugą stronę o egoizm i chorą ambicję. Kto ma rację?

Spójrzmy na kwestię przekłuwania uszu ze strony kosmetyczki lub piercera, którzy mają wykonać zabieg. Doświadczona i odpowiedzialna osoba nie powinna podjąć się ozdabiania uszu dziecka, które nie skończyło około sześciu lat, choć sztywnej dolnej granicy wieku po prostu nie ma. Komplikacje przebicia uszu dziecka są jednak dużo mniej prawdopodobne, jeśli jest ono starsze.

Czytaj więcej w temacie: Jak wychować dziecko, aby było szczęśliwe?

Możliwe komplikacje przebicia uszu dziecka

Małe dziewczynki może przestraszyć sam zabieg. Oczywiście należy udać się do profesjonalisty i dopilnować, by wszystkie narzędzia były sterylne, jednak już sama obecność w miejscu, w którym używa się środków dezynfekujących, kojarzonych przez dzieci ze szpitalem, może być stresująca. Przekłuwanie pistoletem to kolejny element budzący niepokój. Pamiętać należy, że to nowość dla małego dziecka i o ile przebicie pierwszego ucha może przebiegać bez problemu, na zasadzie ciekawości, to z drugim może już nie pójść tak łatwo.

Komplikacji przebicia uszu może być jednak dużo więcej. Jedną z nich jest ziarnina. Powstaje w momencie, kiedy uszy są często dotykane brudnymi dłońmi. Najczęściej spowodowana jest przewlekłą infekcją tkanki lub stałym naruszaniem kolczyka. Taka zmiana wygląda nieestetycznie i może uniemożliwić noszenie kolczyków w dorosłym życiu. Należy ją usuwać chirurgicznie.

Zbyt wczesne przekłucie uszu może prowadzić też do uczuleń w przyszłości. Wczesny kontakt z metalami, z których robi się kolczyki odpowiednie do użycia z pistoletem, może doprowadzić do alergii na wiele różnych substancji. Warto to więc przemyśleć.

Podjęcie decyzji o przekłuwaniu uszu dziecku

Kiedy więc przekłuć dziecku uszy? Niezależnie od tego, jakie są przyczyny podjęcia decyzji o przekłuciu uszu córki, najlepiej poczekać na moment, w którym ona sama o to poprosi. Dojrzałość dziecka jest tu bowiem kluczowa. Dopiero przy wyrażonej przez odrobinę starsze dziecko woli, warto zacząć ewentualne rozważenie takiej decyzji.

Czytaj więcej w temacie: Jak zainteresować dziecko nauką? Wskazówki dla rodziców!

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót