Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Pozwól sobie na chwilę relaksu i ciesz się kąpielą w wannie

Odprężająca i lecznicza kąpiel

Data publikacji: 10 lutego 2017, 02:42
Żyjemy w ciągłym pośpiechu. Rano bierzemy szybki prysznic i pędzimy do codziennych obowiązków. Jednak gdy nadchodzi wieczór, warto pozwolić sobie na chwilę relaksu. Kąpiel w wannie pełnej wody, z dodatkiem pachnącego płynu, działa kojąco na skórę, leczy ją, a także pozwala się odprężyć po ciężkim dniu. Odpowiednio przygotowana kąpiel nie wysusza skóry, a wręcz wykazuje działania nawilżające i regenerujące.

Zdrowa kąpiel wymaga specjalnego przygotowania

Pierwszą ważną czynnością jest odpowiednie przygotowanie łazienki. W pomieszczeniu powinno być minimum 25 a maksimum 30 stopni Celsjusza. Upewnijmy się, że wanna jest dobrze oczyszczona po poprzedniej kąpieli – to ważne, szczególnie kiedy korzysta z niej więcej osób. Ręcznik oraz szlafrok warto położyć na kaloryferze, aby były ciepłe i dostosowane do temperatury rozgrzanego po kąpieli ciała. Jeśli zależy nam na relaksie – można zapalić kilka świeczek czy włączyć odprężającą muzykę. Woda w wannie powinna oscylować w granicach 38 stopni Celsjusza. Jeśli jest zbyt gorąca, wówczas nie tylko wysusza skórę, ale i niekorzystnie działa na układ krwionośny – powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, co może grozić nawet powstaniem tzn. pajączków. Zdrowa kąpiel powinna trwać około 15 minut, ponieważ składniki odżywcze z preparatów do kąpieli spokojnie wnikną w skórę, a woda nie zdąży się ochłodzić.

Kąpiele leczą

Kąpiele lecznicze pozwalają radzić sobie z różnymi dolegliwościami. Napięcie i ból mięśni zmniejszymy kąpiąc się w ciepłej wodzie, czyli takiej w granicach 38 stopni Celsjusza. Chłodna kąpiel, gdzie woda nie przekracza 36 stopni, pobudza. Zimna natomiast, oscylująca między 25 a 30 stopniami, poprawia ukrwienie – nie powinna jednak trwać dłużej niż kilka minut, a optymalny czas to 3 minuty. W aptece znajdziemy mnóstwo preparatów do przygotowania kąpieli leczniczej (np. woda utleniona w tabletkach). Z ich pomocą w warunkach domowych wspomożemy leczenie nerwicy, chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa czy stanów pourazowych.

Co po kąpiel?

Kąpiel zmiękcza skórę, dlatego warto po wyjściu z wanny wykonać kilka dodatkowych zabiegów. Miękka i nawilżona skóra dobrze znosi depilację, która zdaje się wówczas być mniej bolesna. Ze zmiękczonych pięt łatwo usunąć zrogowaciały naskórek. Po kąpieli dobrze jest zastosować nawilżający balsam lub olejek do ciała.

Karolina Wilk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót