Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

Poród naturalny – jak się do niego przygotować?

Co warto wiedzieć o szkołach rodzenia?

Data publikacji: 10 września 2018, 10:00
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. W większości przypadków jej zwieńczeniem jest poród naturalny i wielka radość związana z powitaniem na świecie nowego członka rodziny. Jednak zanim nastąpi ten moment, kobieta musi przejść przez trud związany z porodem. Bez wątpienia jest on dla organizmu ogromnym wysiłkiem i nic dziwnego, że już sama myśl o nim wywołuje w kobietach obawy. Szczególnie jeżeli jest to pierwszy poród naturalny, a opowieści koleżanek wynikające z ich doświadczeń nie napawają optymizmem. Warto mieć jednak świadomość tego, że to, jak przebiega poród, jest kwestią dość indywidualną i w dużej mierze zależy od kobiety i jej współpracy z lekarzem oraz położną. Dlatego aby ułatwić sobie poród oraz wyposażyć się w bardzo przydatną wiedzę, najlepiej zapisać się do szkoły rodzenia.

Spis treści:

Bezpłatne szkoły rodzenia – czym się kierować przy ich wyborze?

Wybór szkoły rodzenia nie powinien być przypadkowy. Zawsze przed zapisaniem się na zajęcia warto poczytać opinie, jakie wyrażają kobiety, które uczęszczały już do tej szkoły i są po szczęśliwym rozwiązaniu. Zwykle odnoszą się one do tego, na ile udział w zajęciach i wiedza, jaką z nich wyniosły, okazały się przydatne podczas porodu. Jeżeli przeważają pozytywne oceny, to jak najbardziej warto się do takiej szkoły zapisać, ponieważ potrafi przygotować kobietę do porodu. Obecnie bez problemu możemy znaleźć bezpłatne szkoły rodzenia, które są refundowane przez NFZ, fundacje czy samorządy. Bardzo ważne jest również to, kto prowadzi takie zajęcia w szkole rodzenia. Najlepiej, jeżeli jest to położna aktualnie pracująca w szpitalu, czyli praktyk, który ma dużą wiedzę odnośnie tego, jak poród przebiega w praktyce. Wybierajmy też szkoły, w których liczebność grup nie jest duża oraz przewidziane są zajęcia indywidualne.

Czytaj więcej w temacie: Bezsenność w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Rodzić po ludzku, czyli pozytywne wspomnienia z porodówki

Hasło „rodzić po ludzku” w ostatnim czasie było dość często poruszane w mediach. Celem akcji jest uświadomienie kobietom, jakie mają prawa i czego mogą się domagać na sali porodowej i oddziale położniczym. Należy przy tym podkreślić, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat dużo się zmieniło, jeżeli chodzi o warunki w polskich szpitalach położniczych. Kobiety mają zapewniane komfortowe warunki i fachową opiekę. Coraz częściej decydują się na poród rodzinny, a zatem mogą liczyć na wsparcie partnera, który w trudnym momencie poda butelkę z wodą czy wezwie lekarza. Do pozytywnych zmian zaliczyć należy również coraz bardziej powszechne jednoosobowe sale porodowe, dające rodzącej duże poczucie komfortu i intymności. Choć one nie są jeszcze standardem, to nie brakuje kobiet, które dobrze wspominają swoje porody, ich przebieg oraz kontakt, jaki miały z położną i lekarzem. A poczucie wsparcia i bezpieczeństwo jest w tej szczególnej sytuacji kluczowe.

Czytaj więcej w temacie: Świadome macierzyństwo - co to znaczy?

Jak wyglądają ćwiczenia w szkole rodzenia?

Szkoła rodzenia ma za zadanie wyposażyć w szeroki wachlarz wiedzy. Począwszy od uświadomienia kobiecie, co się dzieje na poszczególnych etapach porodu fizjologicznego, aż po karmienie piersią i psychologię noworodka. Nie bez powodu duży nacisk kładziony jest na ćwiczenia. To one pomogą sprawniej przejść przez poród. A zatem kobieta nauczy się podczas zajęć np. oddychania czy tego, jak należy przeć, aby ułatwić dziecku przyjście na świat, bo dla noworodka pokonanie drogi przez kanał rodny też jest ogromnym wysiłkiem i stresem. Ponadto przećwiczone zostaną pozycje porodowe, kobieta nauczy się rozluźniać mięśnie krocza oraz świadomie korzystać z przerw między skurczami. Bo tak, jak w momencie planowania potomstwa kobiety zdobywają wiedzę na temat tego, jak przygotować się do ciąży, tak samo ambitnie muszą podejść do samego porodu, żeby pomóc naturze, a przede wszystkim sobie i przychodzącemu na świat maleństwu.

Czytaj więcej: Sprawdzone sposoby na ciążowe mdłości

Poród naturalny i plan jego przebiegu

W szkole rodzenia poznajemy szczegóły tego, jak przebiega poród naturalny, co przekłada się na to, że kobieta na sali porodowej jest spokojniejsza i bardziej opanowana, ponieważ wie, czego może się spodziewać. Jednak dobre bezpłatne szkoły rodzenia uczulają na to, żeby nie nastawiać się na konkretny przebieg i nie wpadać w panikę, kiedy coś zaczyna odbiegać od tego, co zaplanowałyśmy. Tak się po prostu zdarza, nie jest możliwe zaplanowanie porodu w stu procentach. Najważniejsze, że są warunki do tego, aby rodzić po ludzku i móc ze spokojem oddać się w ręce fachowców. A ćwiczenia w szkole rodzenia z pewnością nie pójdą na marne i zaowocują, kiedy już akcja porodowa rozpocznie się na dobre.

Czytaj więcej w temacie: Czy da się zaplanować płeć dziecka?

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót