Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Planujemy wspólny kąt dla siostry i brata

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Data publikacji: 2 czerwca 2016, 15:08
Często zdarza się, że nasze warunki mieszkaniowe wymuszają konieczność urządzenia dla rodzeństwa jednego wspólnego pokoju. Sytuacja jest w miarę prosta, jeśli są to dzieci jednej płci. Bardziej skomplikowane wydaje się przygotowanie wspólnego pokoju dla dziewczynki i chłopca. Jednak, wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne. Podpowiadamy jak urządzić wnętrze, by zarówno siostra, jak i brat czuli się w nim komfortowo.

Wspólny pokój – razem czy osobno?

Po pierwsze, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dzieci mają wspólne zainteresowania i czy da się przestrzeń pokoju uczynić całkowicie wspólną. To ukierunkuje nasze dalsze poczynania. Jeśli nasze pociechy mają podobne temperamenty, możemy strefy dla nich wydzielić w sposób subtelny i zdecydować się na łóżko piętrowe. Jeśli jednak różnice są zbyt wielkie, konieczne będzie bardziej zdecydowane podzielenie przestrzeni. Jeśli pokój jest wystarczająco duży, możemy nawet postawić ściankę działową lub regał na książki, rozdzielający przestrzeń dla jednego i drugiego dziecka.

Jak zaznaczyć przestrzeń chłopca i dziewczynki?

Nie bójmy się zaakcentowania strefy każdego dziecka kolorami. Nie muszą to być tradycyjne róż i błękit – do wyboru mamy całe gamy innych barw, które warto skonsultować z samymi zainteresowanymi. Możemy też spróbować przeforsować pomysł na wspólny, neutralny kolor wszystkich ścian (szarości, beże), przełamany w dedykowanych dzieciom strefach ich ulubionymi barwami. Dzięki temu efekt powinien być bardziej spójny. Jeśli dzieci są w wieku szkolnym, niezbędne będzie wydzielenie dla każdego z nich kącika do nauki, tak aby wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Pamiętajmy o tym, by w pokoju nie dominowały jaskrawe, gryzące się ze sobą kolory, bo to wprowadzi chaos. Jeśli chodzi o meble, postawmy na proste formy, a dodatki ograniczmy do minimum. Jeśli chcemy podkreślić, kto jest gospodarzem poszczególnych stref w pokoju, na ścianie powieśmy tabliczki z imionami dzieci lub literki.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót