Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Planujemy wakacyjny wyjazd – jakie biuro podróży wybrać?

Jak zorganizować wakacje przez pośrednika?

Data publikacji: 20 lipca 2018, 10:00
Zbliża się okres letnich wyjazdów, na który większość z nas czeka z niecierpliwością. Planując wypoczynek, zastanawiamy się, czy zorganizować go samodzielnie, czy skorzystać z pomocy specjalistów. Większość z nas oddaje się w ręce pracowników biur podróży, licząc, że dzięki temu nasz wyjazd będzie udany, a także dobrze zorganizowany. Wybierając biuro podróży, powinniśmy zweryfikować jego wiarygodność, a także sprawdzić opinie innych uczestników wycieczek organizowanych przez daną firmę. W innym przypadku możemy nie tylko stracić pieniądze, ale również zmarnować długo wyczekiwany urlop.

Spis treści:

Planując urlop, musimy nie tylko wybrać cel podróży, ale również zastanowić się nad noclegiem, wycieczkami, wyżywieniem, a także określić budżet, jaki zamierzamy wydać na wymarzone wakacje. Wybór hotelu, czytanie opinii o nim, a także planowanie trasy może zabrać nam sporo czasu. Jeśli nam go brakuje, możemy zdecydować się na wakacje przez pośrednika.

Pewne i bezpieczne wakacje z biurem podróży – czy to możliwe?

Kilka lat temu mieliśmy do czynienia z lawinowym bankructwem polskich biur podróży. Codziennie w wiadomościach mogliśmy słyszeć dramatyczne historie turystów, którzy zmuszeni byli wracać do kraju z powodu upadłości biur, z którymi zaplanowali wakacje. Koczowanie na lotniskach, brak możliwości skorzystania z hotelu, jednym słowem najgorszy scenariusz, jaki można sobie wyobrazić, wybierając się na wakacje. Dlatego podczas planowania wypoczynku warto dokładnie sprawdzić biuro, z którego usług planujemy skorzystać. Podpisując umowy z biurami podróży, powinniśmy je dokładnie przeczytać, zwrócić uwagę na to, co jest napisane drobnym drukiem. Nie obawiajmy się zadawać wielu pytań. Osoba, z którą podpisujemy umowę, ma obowiązek wszystko dokładnie wyjaśnić i rozwiać nasze wątpliwości. Jeśli sprzedawca wycieczki oferuje nam dodatkowe benefity, z których będziemy mogli skorzystać na miejscu, dopilnujmy, aby wszystko to, o czym rozmawialiśmy, znalazło się w umowie na piśmie. Powinniśmy również sprawdzić, czy dane biuro funkcjonuje w sposób legalny, a także czy nie figuruje w krajowym rejestrze dłużników. Warto również sprawdzić, czy biuro, z którego usług planujemy skorzystać, zostało wpisane do centralnego rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Rejestr można znaleźć pod adresem: www.turystyka.gov.pl. My, jako klienci, również mamy swoje obowiązki wobec biura podróży. W umowie zobowiązujemy się wpłacić ustalone wcześniej kwoty, a także przestrzegać określonych zasad podczas wyjazdu, aby był on przyjemny dla wszystkich uczestników.

Biura lokalne a ogólnopolskie – które wybrać?

Im dłużej biuro funkcjonuje na rynku, tym ma większe doświadczenie, a także zwiększa swoją wiarygodność. Jeśli dochodzą do tego pozytywne opinie od zadowolonych klientów – możemy być pewni, że nasz urlop będzie równie udany. Kto jak nie inni klienci lepiej oceni jakość obsługi biura podróży! Dodatkowo turyści, którzy przed nami odwiedzili dany hotel, będą mogli podzielić się z nami opiniami na temat czystości pokoi, posiłków czy atrakcji turystycznych w danej miejscowości. Ugruntowana pozycja biura podróży zdecydowanie działa na jego korzyść. Czy to oznacza, że małe, lokalne biura podróży powinniśmy omijać szerokim łukiem? Otóż nie zawsze, czasami małe biura mogą specjalizować się w konkretnych, mniej znanych kierunkach podróży, lub oferować ciekawe i rzadko spotykane rozwiązania, których nie znajdziemy w najbardziej znanych ogólnopolskich biurach podróży.

Ubezpiecz się od nieudanych wakacji!

Wyjazdy oferowane przez biura podróży muszą zawierać w dokumentach polisę turystyczną. Nie ma jednak co się łudzić, że w przypadku poważniejszych problemów podczas podróży, takich jak choroba lub uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem, będzie ona wystarczająca. Dlatego decydując się na wyjazd, powinniśmy zadbać o dodatkowe ubezpieczenie na wakacje. Możemy je dopasować do celu naszej podróży, a także aktywności, jakie planujemy uprawiać. Takie ubezpieczenie, mimo iż powiększy koszt wycieczki, może zabezpieczyć nas przed poważnym nadwerężeniem naszego budżetu. Korzystanie z opieki zdrowotnej za granicą bez ubezpieczenia może skutecznie uszczuplić nasz portfel.

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót