Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

Na narty do… Bułgarii

Dokąd wybrać się i co warto wiedzieć, jadąc zimą w bułgarskie góry?

Data publikacji: 2 lutego 2017, 14:26
Bułgaria? Wiadomo – morze, plaża, Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Czy pasjonaci narciarstwa mają tam zatem czego szukać? Jak się okazuje, w Bułgarii znajdują się najpopularniejsze kurorty narciarskie na wschód od Polski. Czy wyróżniają się czymś szczególnym i czy warto je odwiedzić?

Góry Bułgarii

Tak naprawdę góry ciągną się przez całą Bułgarię. Na jej terytorium jest kilka masywów. W środkowej części kraju znajdują się najstarsze góry – Stara Płanina (Bałkan), na południowym zachodzie najwyższe – Rodopy i Pirin oraz Riła, a na południowym wschodzie niskie – Strandża i Sakar. Najwyższe szczyty to Musała w górach Riła – 2925 m n.p.m. oraz Wichren w Pirinie – tylko 10 m mniej, 2915 m n.p.m.

Borovec w górach Riła

To miasteczko na zboczu Musały, w górach Riła. Położone jest na wysokości 1390 m n.p.m. Miejscowością narciarską jest już od końca XIX wieku, a stoki sięgają tu nawet 2600 m n.p.m. Przy tym położona jest tylko 70 km od Sofii, więc dojazd jest naprawdę szybki – z Warszawy jesteśmy w stanie dostać się tam  już nawet w 3-4 godziny. Ma 45 km stoków o różnym stopniu trudności, a poziom hoteli, infrastruktury nie odbiega od alpejskich. Odbywały się tu m.in. Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim.

Bansko w górach Pirin

To miejscowość oddalona od Sofii o 2 godziny drogi. Park Narodowy Pirin wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wielką zaletą tego miejsca jest położone właśnie tutaj Stare Miasto – z licznymi zabytkami, pomnikami i urokliwymi miejscami – spacery jego uliczkami to prawdziwa przyjemność. Znajduje się tu 15 stoków, ale jeździć można również poza nimi. Od niedawna działa tu jedna z najnowocześniejszych gondoli w Europie.

Pamporovo w Rodopach

To już 260 km od Sofii, ale niespełna godzina drogi z Płowdiwu – zabytkowego, drugiego największego miasta w Bułgarii. Położone jest 1650 m n.p.m. i blisko stąd do malowniczego i również narciarskiego Smolyan. Pamporovo ma ponad 17 km stoków. To wspaniałe miejsce na wyjazd z dziećmi, gdyż jest tu wiele szkółek jazdy i tras dla początkujących.

Niepodważalną zaletą tych bułgarskich kurortów jest wysoki, europejski poziom i zaplecze, a przy tym ceny nie są tak wygórowane jak w Alpach czy chociażby polskich Tatrach.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót