Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Pierwiastek piękności. Cechy i zastosowanie siarki nie tylko w kosmetyce

Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie siarki. Dowiedz się, jak kąpiele siarkowe w domu wpływają na skórę i zdrowie

Data publikacji: 23 października 2016, 03:15
Siarka to występujący powszechnie pierwiastek, bardzo ważny zarówno w przyrodzie, jak i w organizmie człowieka. Jej niedobór ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też na urodę. Siarka znalazła zastosowanie w kosmetyce ze względu na korzystny wpływ na naskórek oraz rolę, jaką pełni w jego regeneracji.
Cechy i zastosowanie siarki - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Właściwości i zastosowanie siarki

Właściwości siarki były znane w starożytności i już wtedy wykorzystywano ją do leczenia różnych chorób skóry, np. egzemy, łuszczycy czy trądziku. Do ważnych cech siarki należy również hamowanie procesu starzenia się skóry. Ponieważ sama siarka jest nierozpuszczalna w wodzie, do balneologii, czyli do kąpieli leczniczych, wykorzystuje się solankę siarczkowo–siarkowodorową.

Od siarki  zależy stan naszych włosów, paznokci i skóry. Do jej znanych właściwości należy hamowanie łojotoku i działania bakterio- i grzybobójcze. Siarka jest też częścią składową białka i hormonów, występujących w naszym organizmie. Ma właściwości przeciwcukrzycowe, ponieważ znajduje się w insulinie, hormonie, który reguluje poziom cukru we krwi. 

Kąpiele siarkowe w domu czy w sanatorium?

Siarka zmiękcza zrogowaciały naskórek i wspomaga jego usuwanie, dlatego na problemy ze skórą czy zakażenia bakteryjne zalecane są kąpiele siarkowe. Są one również metodą leczenia różnych chorób, jak na przykład nadciśnienie, gdyż siarka wchodzi w skład heparyny, obniżającej ciśnienie krwi. Nie trzeba przy tym wcale jechać do uzdrowiska czy sanatorium, bo kąpiel siarkową można przygotować w domu. Składa się ona głównie z jonów siarczkowych i siarkowodoru, które działają pozytywnie na skórę, a także oczyszczają organizm z toksyn i dodatkowo odczulają skórę. Do przygotowania kąpieli siarkowej można użyć na przykład żelu siarczkowego, którego jedną szklankę należy wlać do wanny z wodą o temperaturze od 36 do 38°C.

Cechy i zastosowanie siarki w kosmetykach

Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu, siarka jest składnikiem różnych kosmetyków. Bardzo często można spotkać ten pierwiastek w szamponach przeciwłupieżowych, ponieważ działa złuszczająco i reguluje pracę gruczołów łojowych. Na problemy z trądzikiem także zalecane są kosmetyki z siarką, takie jak np. mydło czy kremy, ponieważ hamują nadmierny łojotok i zwężają pory. Siarka znalazła również zastosowanie w medycynie, ze względu na swoje przeciwzapalne działanie. Kąpiele siarkowe stanowią lekarstwo na choroby reumatyczne, natomiast przy schorzeniach wątroby pierwiastek ten działa odtruwająco i pomaga w usuwaniu zbędnych toksyn.

Agata Szymczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót