Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Pielęgnacja osoby obłożnie chorej w aspekcie nietrzymania moczu – zapobiegaj, nie lecz!

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 26 czerwca 2017, 09:30
W przypadku osób obłożnie chorych, leżących, istnieje wiele zagrożeń, na które należy zwrócić uwagę. Zła kondycja organizmu i postępująca choroba sprzyjają powstawaniu schorzenia nietrzymania moczu. W przypadku osób chorych ciągły kontakt z moczem, potem, wilgocią jak i stałe przebywanie w łóżku nie wpływa korzystnie na skórę, często doprowadzając do podrażnień, stanów zapalnych czy odparzeń, a w najgorszym przypadku do odleżyn.

W opiece nad obłożnie chorym należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą higienę i pielęgnację. Począwszy od delikatnego oczyszczania poprzez nawilżanie skóry i poprawianie przepływu krwi oraz krążenia do jej ochrony. Tylko kompleksowa pielęgnacja i ochrona skóry pozwoli osobie chorej zyskać odporność na podrażnienia, odparzenia czy kontaktowe zapalenie skóry.

KROK 1: Bezpieczne oczyszczanie skóry. Używaj specjalistycznych kosmetyków bez użycia wody

W przypadku osób obłożnie chorych, narażonych na ciągły kontakt z moczem, skóra powinna być po każdym zdarzeniu delikatnie oczyszczana. Zaleca się stosowanie chusteczek lub łagodnych środków o odpowiednim dla skóry pH (pH 4.5 – 5.5). Do jednorazowego oczyszczania skóry przy zmianie produktu chłonnego, należy używać wilgotne chusteczki pielęgnacyjne (Menalind® professional), które łagodzą i koją podrażnioną skórę, wzmacniają naturalne mechanizmy obronne skóry, chronią przed wpływem czynników zewnętrznych i zapewniają mniej podrażnień. Posiadają pH przyjazne dla skóry na poziomie 5,5.

Należy unikać tarcia oraz częstego mycia mydłem i wodą, które osłabiają naturalny płaszcz ochronny skóry zwłaszcza w przypadku jego uszkodzenia. Takie działanie ułatwia przenikanie patogenów i otwiera drogę do bolesnych stanów zapalnych skóry.

W przypadku silnie zabrudzonej skóry należy używać piankę oczyszczającą (Menalind® professional) – łatwo i delikatnie oczyszcza skórę, szczególnie zalecana jest dla osób z nietrzymaniem moczu i kału, wyjątkowo bezpieczna, wskazana do pielęgnacji wrażliwej skóry. Dzięki kreatynie dostarcza energię do komórek skóry. Posiada pH przyjazne dla skóry na poziomie 5,5.

KROK 2: Ochrona skóry. Zabezpieczaj skórę przed działaniem czynników drażniących

Skóra mająca ciągły kontakt z moczem potrzebuje ochrony przed czynnikami agresywnymi oraz wilgocią. Wymaga również wsparcia i regeneracji bariery ochronnej. W celu zabezpieczenia skóry przed powstawaniem podrażnień, stanów zapalnych, odparzeń, niezbędne jest używanie produktów tworzących barierę ochroną przed czynnikami szkodliwymi oraz bakteriami. Taka ochrona jest niezwykle ważna w przypadku kontaktu z moczem oraz enzymami trawiennymi. Po zabiegu oczyszczającym, przy zmianie produktu chłonnego, należy zabezpieczyć strefy intymne przed wszelkimi zagrożeniami. W przypadku osób obłożnie chorych mających problem nietrzymania moczu i/lub kału należy używać krem ochronny (Menalind® professional), który dzięki bogatym składnikom aktywnym, nie tylko zapewnia film ochronny, ale regeneruje, odżywia, wzmacnia naturalne mechanizmy skóry i nawilża.

KROK 3: Nawilżanie i regeneracja skóry. Zabezpieczaj pozostałe partie ciała

Przebywanie osoby obłożnie chorej w łóżku jest bardzo stresujące dla tkanki łącznej, a także dla bariery ochronnej skóry. W takim przypadku niezwykle ważne jest, aby skóra chorego była odpowiednio nawilżana i regenerowana, zwłaszcza u osób starszych, gdzie naturalne mechanizmy obronne są osłabione, a skóra jest wysuszona i zrogowaciała. Do nawilżenia skóry i jej regeneracji należy używać emulsję do ciała lub olejek (Menalind® professional). Przy takim zabiegu szczególną rolę odgrywają emulsje wodno–oleiste, z dużym udziałem oleju. Bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i inne składniki odżywcze pochodzenia naturalnego, zapewniające długotrwałe nawilżenie oraz wysoką ochronę przed wysuszaniem. Należy pamiętać, aby dodatkowo uaktywniać krążenie krwi i jednocześnie odżywiać komórki skóry. W tym celu można wykonywać masaż partii, które szczególnie są narażone na odleżyny. Masaż powinien obejmować kark, ramiona, ręce i nogi. Właściwa higiena i pielęgnacja jest nieodzownym elementem opieki nad osobą obłożnie chorą. Zapewnienie odpowiedniego jej poziomu zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo nie tylko dla chorego, ale również rodziny i opiekunów.

Menalind® professional - pianka oczyszczająca

  • Szybkie i wydajne oczyszczanie silnie zabrudzonych części ciała przy dolegliwościach związanych z nietrzymaniem moczu (stolca),
  • Nie wymaga użycia wody,
  • Z dodatkiem cennej kreatyny, która wspomaga mechanizm ochronny skóry,
  • Nowy, neutralizujący zapach!

 

 

 

 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.