Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Ozdoby halloweenowe, które wykonasz razem ze swoimi dziećmi

Maski, lampiony i pajęczyny na Halloween

Data publikacji: 27 listopada 2018, 09:00
Halloween to coraz silniej zakorzeniony u nas zwyczaj pochodzący z USA. Dzieci często chcą mieć na tę okazję niebanalne przebranie, a także specjalnie udekorowany dom. Jakie ozdoby możemy wykonać samodzielnie wraz z najmłodszymi?

Spis treści:

Jedyna taka maska

Ważnym, jeśli nie najważniejszym, elementem halloweenowego przebrania jest maska. Można ją kupić, ale dużo lepszym rozwiązaniem jest wykonanie jej samodzielnie. Sposobem dającym wiele możliwości ukształtowania i przyozdobienia maski jest wykonanie jej z masy papierowej. Potrzeba do tego wody, mąki oraz najlepiej czarno-białej gazety pociętej w paski. Paski namocz w roztworze powstałym z połączenia wody i mąki, po czym naklej na twarz. Buzię należy wcześniej przygotować, smarując wazeliną miejsca, na których zostaną ułożone paski. Chodzi o to, by zasychająca mąka nie przykleiła się do skóry i włosów.

Naklejanie zacznij od szczęki, czoła i grzbietu nosa, taką podstawę możesz zacząć uzupełniać poziomo nakładanymi paskami. Później konstrukcję wzmocnisz poprzez przyklejanie pasków pionowo. Tak przygotowaną maskę należy zostawić na noc do wyschnięcia. Następnego dnia można ją pomalować według uznania, tak samo jak można według gustu dodać rogi, zmarszczki czy zęby.

Czytaj więcej w temacie: Wygoń dziecko sprzed komputera!

Świecąco, aromatycznie i pomarańczowo

Czym byłoby Halloween bez lampionu z dyni? Do wykonania go najlepsza będzie dynia o regularnym kształcie, na tyle duża, by dało się włożyć do niej rękę, a płomień świeczki w środku nie przypiekał miąższu. Jak wydrążyć dynię? Najpierw trzeba odciąć górną część, która będzie pokrywką, i ściąć miąższ spod spodu. Środek należy wydrążyć dużą łyżką, a zebrane pestki i miąższ można wykorzystać jako składniki zupy czy ciasta.

Później pozostaje narysowanie wzoru flamastrem i wycięcie go ostrym nożem. Wtarcie w otwory i dno dyni korzennych przypraw (cynamon, goździk) rozniesie po mieszkaniu wspaniałe zapachy, gdy świeczka będzie się palić. Dodatkowo posmarowanie otworów olejem spożywczym przedłuży świeży wygląd dyni i sprawi, że owoc nie sczernieje oraz nie pomarszczy się.

Alternatywą dla wykrawanego lampionu jest pomalowana dynia. Wykonaniem jej może zająć się twoje dziecko, gdyż nie trzeba tu posługiwać się nożem. Weź dynię i pomaluj farbami na dowolny kolor, np. biały. Gdy podkład zaschnie, czarną farbą lub markerem domaluj halloweenowe motywy albo zęby, oczy i nos, by stworzyć dyniową czaszkę. Do odrysowania kształtów możesz użyć przygotowanego wcześniej szablonu.

Czytaj więcej w temacie: Domowe zabawy dla dzieci na niepogodę

Jak zrobić pajęczynę?

Do wykonania sztucznej pajęczyny wystarczą: włóczka, taśma klejąca i nożyczki. Z włóczki należy odciąć 6 długich, równych sznurków, które trzeba przewiązać w połowie, by stworzyły nitki pajęczyny. By konstrukcja się trzymała, końcówki sznurków można przykleić taśmą do oparcia krzesła. Następnie potrzebny będzie bardzo długi kawałek włóczki, który przywiążesz blisko środka i na wzór spirali poprowadzisz dookoła, nie zapominając o zawiązaniu supłów na każdej nitce, przez którą przejdzie sznurek.

Po chwili pajęczyna jest gotowa. Możesz nią udekorować każde krzesło dla gości, okna albo przykleić do niej sztuczne pająki, duszki lub inne dodatki.

Czytaj więcej w temacie: Top 5 najlepszych planszówek dla całej rodziny!

Lampion ze słoika

Podczas gdy będziesz wykonywać czynności wymagające większej precyzji, twoje dziecko może zająć się wykonaniem lampionów ze słoików. Tutaj przydadzą się: słoik, kolorowa bibuła, czarny papier, klej, nożyczki i świeczka, ewentualnie dodatki typu sznurek. Naczynie należy okleić bibułą, na którą następnie przyklejone zostaną kształty z czarnego papieru, uśmiechy, oczy lub inne dowolne kształty.

Ważne jest, by użyć i bibuły, i papieru, dzięki czemu osiągniesz ładny kontrast między elementami. Ostatnim etapem jest włożenie świeczki do środka i zapalenie jej. Do całości można dodać inne ozdoby, takie jak sznurki czy kokardki.

To tylko kilka halloweenowych inspiracji, do kostiumu i przystrojonego domu należy doliczyć zabawy ze znajomymi, opowiadanie historii z dreszczykiem i oczywiście odwiedzające nas dzieci!

Bartosz Woliński

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót