Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Ostroga piętowa – problem nie tylko miłośniczek obcasów

Jak rozpoznać ostrogę piętową i rozpocząć właściwe leczenie

Data publikacji: 14 września 2017, 11:00
Kobieca noga pięknie prezentuje się w butach na wysokim obcasie, ale niestety wieloletnie noszenie szpilek może m.in. przyczynić się do problemów z piętami. Powodem specyficznego bólu bywa ostroga piętowa, która równie często dopada osoby starsze, dużo pracujące w ciągu niemal całego życia na stojąco, a także otyłe i noszące niewłaściwie dobrane obuwie. Ostroga piętowa jest dość trudna do leczenia i wymaga od nas wiele cierpliwości.

Uporczywy ból w pięcie

Tak zwana ostroga piętowa to zmiany zwyrodnieniowe, które prowadzą do powstania narośli kostnej na wyrostku stopy znajdującym się w części tylnej dolnej powierzchni kości piętowej. Zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe tej okolicy powodują, że czujemy ból w pięcie, szczególnie podczas obciążania stopy, w trakcie chodu czy biegu. Ból w pięcie charakterystycznie nasila się podczas stania lub w trakcie chodzenia na palcach, a w bardziej zaawansowanym stadium odczuwalny jest również w stanie spoczynku.

Czytaj więcej w temacie: Jak buty na obcasie wpływają na zdrowie?

Jak najszybciej, ale powoli, idź do lekarza!

„Ostroga a sport” – pacjent będący u lekarza ze spisanym na karteczce tym zagadnieniem, niestety nie usłyszy dobrych wieści. Wysiłkowa aktywność ruchowa chorej stopy będzie bowiem zwiększać odczuwane dolegliwości związanych z tym problemem. Lekarz może zalecić:

  • miękkie wkładki supinujące stopę tj. „unoszące” jej wewnętrzny brzeg,
  • unikanie sztywnych skórzanych butów,
  • fizykoterapię – krioterapię miejscową, masaż wirowy, okłady parafinowe, elektroterapię,
  • kinezyterapię, czyli ćwiczenia mięśni stopy i podudzia.

Bądź cierpliwy i słuchaj lekarza

Pacjentowi z ostrogą, który wbrew zaleceniom specjalistów będzie uprawiał sport, grozi oderwanie przyczepów mięśni oraz zapalenie rozcięgna podeszwowego, a następnie ścięgna Achillesa. Wówczas sprawność będzie znacząco ograniczona i jeszcze trudniej będzie wyleczyć stopę. Zdaniem niektórych ortopedów niewskazane jest również wstrzykiwanie kortyzonu – związku zaliczanego do steroidów. Mimo że może on uśmierzyć ból, to niestety może także osłabić ścięgna.

Czytaj więcej w temacie: Zespół niespokojnych nóg

Agata Białkowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót