Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Opalanie natryskowe – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Jak działa opalanie natryskowe?

Data publikacji: 24 lipca 2018, 10:30
Ekspozycja ciała na działanie promieni UV i opalanie w solarium to metody opalania ciała, które od dawna uznaje się za szkodliwe dla naszego zdrowia i wyglądu. Wciąż jednak naturalnie opaloną skórę uważa się za atrakcyjną i seksowną. Właśnie taki efekt uzyskamy dzięki opalaniu natryskowemu. W jaki sposób przygotować się do tego zabiegu? Jak dbać o opaleniznę natryskową?

Spis treści:

Opalanie natryskowe (airbrush tanning) polega na rozpyleniu na ciele barwnika nadającego skórze wymarzony odcień opalenizny. Zabieg ten można wykonać w gabinecie kosmetycznym. Ważne, żeby osoba, która go przeprowadza, skończyła odpowiednie szkolenie lub kurs. Wiele osób obawia się, że ta metoda nadaje skórze pomarańczowy, sztuczny kolor. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wykwalifikowana kosmetyczka dobierze tonację odpowiednią dla naszej cery, uzyskując w ten sposób naturalną opaleniznę.

Jak przygotować się do zabiegu?

Nie później niż dobę przed zaplanowanym zabiegiem powinniśmy wydepilować te części ciała, którym chcemy nadać złocisty lub brązowy kolor. Przed opalaniem natryskowym wykąpmy się i wykonajmy peeling. Nie nakładajmy na skórę żadnych preparatów kosmetycznych. Pamiętajmy też o założeniu ciemnej bielizny i luźniejszego ubrania.

Jak działa opalanie natryskowe?

Opalanie tą metodą wykonuje się w przeznaczonej do tego kabinie. Możemy do niej wejść w stroju jedno- lub dwuczęściowym, majtkach lub nago. O tę ostatnią opcję najlepiej dopytać podczas umawiania się na wizytę. W niektórych gabinetach otrzymamy jednorazową bieliznę na czas zabiegu. Kosmetyczka za pomocą atomizera spryska ciało barwnikiem. Przeważnie ta część trwa ok. 15 minut. Po jej zakończeniu należy przez ok. 5 minut poczekać, aż skóra wyschnie.

Płyn brązujący składa się głównie z dihydroksacetonu (DHA). Ten bezpieczny dla naszego zdrowia organiczny związek chemiczny nadaje skórze kolor naturalnej opalenizny. Jednym z pierwszych kosmetyków zawierających DHA był opatentowany w 1960 r. krem samoopalający do twarzy „Man Tan” dla mężczyzn. Ponadto, preparat opalający składa się często z witamin E i C, beta-karotenu, olejku jojoba czy masła kakaowego. Dzięki nim skóra zostaje nawilżona i odżywiona. Barwnik można aplikować zarówno na ciało, jak i twarz. Nie musimy martwić się o włosy, ponieważ na głowę nakłada się jednorazowy czepek.

Dla kogo?

Opalanie natryskowe uważa się za bezpieczne. Mogą z niego skorzystać osoby, które unikają wystawiania skóry na promieniowanie UV i nie chcą decydować się na wizyty w solarium. Airbrush tanning nie jest szkodliwy dla kobiet w ciąży, ale najlepiej zasięgnąć porady lekarskiej w tej kwestii. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są świeże lub/i długo gojące się rany, choroby skóry, m.in. alergie, łuszczyca czy wypryski, a także nadmierna potliwość.

Koszty opalania natryskowego

Za zabieg wykonany na całe ciało zapłacimy od 80 do 200 zł (głównie w dużych miastach i renomowanych salonach). Usługa kosztuje więcej, jeśli chcemy, aby poprzedził ją peeling wykonany w gabinecie. Z kolei opalanie natryskowe wybranej części ciała, np. dekoltu i twarzy, to koszt od 40 do 80 zł.

Po zabiegu

Po pierwsze, nie należy brać kąpieli wcześniej niż po kilku godzinach od wyjścia z salonu. Po drugie, zapewniajmy skórze odpowiednie nawilżenie, stosując przynajmniej dwa razy dziennie balsam. Używanie szorstkich ręczników i gąbek również przyspiesza usunięcie opalenizny. Zrezygnujmy także z pobytu w saunie czy jacuzzi oraz pływania w chlorowanej wodzie.

Efekty opalania natryskowego

Piękną, naturalną opalenizną możemy cieszyć się od 7 do 12 dni. Długość ta zależy m.in. od typu skóry, jej przygotowania do zabiegu i pielęgnacji po jego wykonaniu. Możemy również stosować preparaty brązujące ciało. Po kilku-, kilkunastu dniach opalenizna natryskowa zaczyna powoli, równomiernie schodzić. Jeśli jednak pojawią się nieestetyczne plamy lub zacieki, powinniśmy wykonać peeling ciała, który wyrówna jej koloryt.

Katarzyna Chromińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót