Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Odparzenia pieluszkowe – jak im skutecznie zapobiegać?

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Data publikacji: 24 czerwca 2017, 01:29
Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry to częsta przypadłość niemowlaków, związana z pozostawaniem w pozycji leżącej i kontaktem delikatnej skóry z materiałem i wilgocią. Istnieją skuteczne metody zapobiegania, a podstawą ich jest właściwa higiena.

Odparzenia pieluszkowe – problem dzieci i rodziców

Odparzenia pieluszkowe to częsty problem, z którym zmagają się zarówno najmłodsze dzieci, jak i ich rodzice – dokuczliwy ból występujący w przebiegu tego typu oparzenia daje się we znaki, w związku z czym dzieci są wyjątkowo niespokojne, a podrażniona skóra sprawia, że dzieci budzą się w nocy, co za tym idzie ­nieprzespana noc dziecka, staje się również nieprzespaną nocą rodziców.

Przyczyny odparzeń u niemowlaka

Pieluszkowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się u dzieci do 12. miesiąca życia. Charakterystyczne zmiany skórne mają charakter wyprysków. Czynników, które powodują pieluszkowe zapalenie skóry, jest wiele – najczęściej dochodzi do podrażnienia wrażliwej skóry dziecka przez szorstką pieluchę, nieprawidłowe nawilżenie czy też zbyt długo zalegający kał lub mocz w pieluszce. Dodatkowo występująca wilgoć pod pieluszką pogarsza sytuację, ponieważ działa drażniąco na delikatne okolice pachwin i pupy niemowlaka. Rodzice, szukając informacji na temat skutecznej walki z pieluszkowym zapaleniem skóry, mogą także spotkać się z jego synonimem, którym jest rumień pieluszkowy.

Aby dokładnie zrozumieć, jak właściwie postępować w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry, koniecznie należy poznać przyczyny odparzeń u niemowlaka. Oczywiście, czynnikiem, który ma bardzo duże znaczenie, jest niedojrzałość i delikatność skóry dziecka, która znacznie łatwiej ulega uszkodzeniom. Konsekwencją tego, przez wrota uszkodzonego naskórka znacznie łatwiej wnikają bakterie i drobnoustroje. Dodatkowo pojawiają się czynniki drażniące oraz alergie na płyny i detergenty – dziecko nie jest odporne na kontakt z substancjami tego typu.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Bez wątpienia odparzenia pieluszkowe należy leczyć – są one wyjątkowo nieprzyjemne i bolesne dla niedojrzałego organizmu. Sposobów terapii może być kilka, nie mniej jednak wspólnym mianownikiem dostępnych metod jest odpowiednia higiena dziecka. Nie wolno zwlekać ze zmianą pieluszki. Po pielęgnacji skóry nie zakładajmy od razu nowej – pozwólmy „wietrzyć się” skórze – pamiętajmy jednak, aby dziecko znajdowało się w czystym miejscu – na przykład na kocyku. W przypadku odparzenia pieluszkowego koniecznie należy zwracać uwagę na stosowane kosmetyki i płyny do kąpieli, które mimo swojej delikatnej formuły mogą działać drażniąco na skórę dziecka. Pojawiające się zmiany skórne, po odpowiedniej pielęgnacji lub włączonym leczeniu, ulegają stopniowej regresji.

W niektórych przypadkach może okazać się konieczne stosowanie maści, których substancje czynne należą do grupy leków sterydowych. Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie przez dłuższy czas, może wiązać się z występowaniem niepożądanych objawów ubocznych. Jeśli posiadamy wątpliwości, jak uporać się z pieluszkowym zapaleniem skóry, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem pediatrą. W niektórych przypadkach pieluszkowego zapalenia skóry do leczenia włącza się antybiotyk. Trudno podać jeden właściwy model leczenia – wiele zależy od konkretnych objawów dziecka, u którego wystąpiło odparzenie pieluszkowe. 

Czytaj:

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót