Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaWarzywa i owoce

Odchudzanie z jagodami goji

Jakie właściwości mają jagody goji?

Data publikacji: 30 maja 2017, 01:44
Jagody goji sytuują się na szczycie listy produktów z grupy superfood – niezliczone niemal lecznicze właściwości stawiają je wśród najzdrowszych produktów na świecie. Kusząco czerwone owoce są też cennym orężem w walce z nadwagą.

Jagody rodem z Azji

Goji berry to odmiana czerwonej jagody, która do Europy trafiła z południowej Azji. Owoce strząsa się z krzewów, które sięgają nawet 3 metrów, a następnie suszy.

W medycynie chińskiej, japońskiej i tybetańskiej traktuje się ją jako lek na rozmaite schorzenia – jagody goji wspomagają między innymi wzrok, pracę nerek i wątroby, obniżają poziom cholesterolu, a według przekazów zapewniają długowieczność.

Czytaj: Jak obniżyć poziom cholesterolu bez leków?

Jagody goji – właściwości

Owoce goji docenia się także jako wartościowy składnik diety odchudzającej – dzięki zawartości błonnika zapewniają uczucie sytości, pobudzają też przemianę materii, są przy tym wartościowym źródłem energii i składników odżywczych. To doskonałe dopełnienie aktywności fizycznej i odpowiedniej diety. Łyżka suszonych jagód dostarcza ok. 30 kcal. Co ważne dla diabetyków i osób na diecie – jagody goji mają niski indeks glikemiczny (IG 29), więc ich spożycie nie powoduje nagłych skoków poziomu cukru w organizmie. Warto jednak pamiętać, by nie jeść ich w nadmiarze (optymalna dzienna porcja to ok. 2 łyżki stołowe), a to ze względu na ich właściwości przeciwzakrzepowe.

Jagody goji są źródłem beta-karotenu, witamin C, E, z grupy B, białka, aminokwasów, przeciwutleniaczy, a także żelaza, cynku, wapnia, selenu i fosforu. Zawierają też nienasycone kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza pomocny w odchudzaniu kwas beta-sitosterol, który obniża poziom cholesterolu. 

Czytaj: Jak obliczyć indeks glikemiczny?

Co skrywa czerwony owoc?

W 100 g jagód goji znajdziemy:

  • węglowodany – 68 g,
  • białko – 12 g,
  • tłuszcz – 10 g,
  • błonnik – 8 g,
  • fosfor – 203 mg,
  • wapń – 112,5 mg,
  • luteinę – 70,37 mg,
  • witaminę C – 18,40 mg,
  • żelazo – 8,42 mg,
  • karoten – 7,38 mg.

Jak jeść jagody goji?

Na rynku można znaleźć jagody goji w postaci świeżej (trudno dostępne), suszonej (te można jeść jako przekąskę, jak rodzynki, dodawać do owsianki, musli, jogurtów, deserów, wypieków oraz herbatek, ale też do dań mięsnych i sałatek) oraz suplementy diety z jagodami goji. Przepisy z jagodami goji stanowią nieprzebrane źródło inspiracji dla kulinarnych odkrywców! Zestawienie owoców goji z daniami pikantnymi to połączenie doskonałe. Warto też pić napar z jagód zalanych gorącą wodą.

Sylwia M. Kupczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również