Obniżanie cholesterolu bez leków – to może się udać!
Co obniża cholesterol? Dieta na cholesterol! Sprawdź jak go zbić za pomocą produktów spożywczych
Jakie są normy cholesterolu?
Zanim zacznie się podejrzewać u siebie podwyższony cholesterol, niezbędne jest wiedzieć jaka jego ilość jest prawidłowa, a jaka nie. Pozwala to ocenić czy należy zbijać jego ilość, czy pozostawić ją w obecnym stanie. Normy cholesterolu różnią się czasami pomiędzy krajami lub kontynentami, ze względu na odmienność diety, jednak zazwyczaj przyjmuje się, że dla zdrowej osoby jest to wartość 130-190 mg/dl. Przekroczenie 200 mg/dl oznacza, że należy zacząć proces zbijania cholesterolu do korzystniejszej dla organizmu wartości. Jednocześnie warto pamiętać, że ludzie ze schorzeniami naczyń krwionośnych lub po zawale powinni mieć cholesterol na poziomie 100 mg/dl, aby zagwarantować sobie zdrowie. Takie osoby zobowiązane są również do częstszego sprawdzania jego ilości we krwi poprzez regularne badanie krwi i konsultacje lekarskie. Przekroczenie normy może powodować nawrót choroby albo jej szybszy rozwój.
Dieta na cholesterol zamiast leków?
Jeszcze niedawno lekarze przepisywali tabletki zmniejszające cholesterol, gdy tylko przekroczył on dozwoloną normę. Obecnie nie robią tego już tak chętnie uznając, że na początku znacznie lepiej sprawdza się dieta cholesterolowa. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy norma cholesterolu nie jest drastycznie przekroczona. Podczas wizyty u lekarza otrzymuje się pierwsze wskazówki na temat diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, ale w razie potrzeby diety cholesterolowe dostępne są w Internecie. Opierają się one na tym samym założeniu – eliminacji produktów spożywczych odpowiedzialnych za podwyższenie cholesterolu. Pozwala to na oczyszczenie organizmu z nadmiaru tłuszczów i cukrów prostych, a dodatkowo dieta cholesterolowa pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów.
Co obniża cholesterol? - prawidłowe jedzenie
Istnieje bardzo duża grupa produktów żywnościowych, która może pomóc w uzyskaniu odpowiedniej normy cholesterolu. Najważniejsze jest przede wszystkim zmniejszenie ilości tłuszczów zwierzęcych w diecie, na rzecz tłuszczów roślinnych, które nie zawierają cholesterolu, np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy. Dotyczy to również ograniczenia nabiału, głównie żółtych, tłustych serów, tłustego mleka, na rzecz produktów sojowych, które wpływają na zwiększenie ilości dobrego cholesterolu. W taki sam sposób działają inne rośliny strączkowe, głównie czerwona fasola i groch, które powinny znaleźć się na talerzu 2-3 razy w tygodniu. Dodatkowo dietę na cholesterol trzeba uzupełnić płatkami owsianymi, wpływającymi na układ krwionośny niczym miotełka. Jednocześnie ważne jest pamiętanie o odpowiednim sposobie przygotowania pokarmów. Nie wystarczy zmienić tłustego mięsa na chude, trzeba również unikać smażenia go w głębokim oleju, w panierce, przerzucając się na gotowanie, grillowanie i gotowanie na parze.
Jabłka zamiast ciastek – czyli jak zbić cholesterol
Dieta cholesterolowa zakłada wykluczenie niezdrowych słodyczy, zawierającymi tłuszcz cukierniczy. Słodkim deserem osób z wysokim cholesterolem powinny stać się owoce. Błonnik w nich zawarty doskonale usuwa zalegające w żyłach złogi tłuszczowe.. Już jedno jabłko dziennie sprawia, że dieta na cholesterol przynosi szybkie efekty. Dużo błonnika zawierają również porzeczki, jagody, borówki oraz oczywiście otręby owsiane, które warto jeść codziennie. Tak samo dobrze jak jabłka, a może nawet lepiej, ze względu na większą ilość witamin, minerałów i zdrowych tłuszczy, działa awokado. Jego dodatkową zaletą jest możliwość jedzenia go na surowo, jako pastę na kanapki, a także w sałatce. Dzięki temu dieta cholesterolowa jest bardziej różnorodna i tym samym łatwiejsza do zastosowania.
Karolina Skrzek
___________________________REKLAMA
___________________________________