Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład nerwowy

Nogi w ciągłym ruchu, czyli słów parę o zespole niespokojnych nóg

Jak objawia się syndrom niespokojnych nóg i co jest jego przyczyną?

Data publikacji: 22 marca 2016, 14:13
Zespół niespokojnych nóg dotyka od 3,5 do 10 procent społeczeństwa. Często bagatelizujemy jego objawy, nie zdając sobie sprawy, że właściwa diagnoza jest kluczem do złagodzenia bądź wyeliminowania tej dolegliwości.
Zespół niespokojnych nóg - rodzinazdrowia.pl

Zespół niespokojnych nóg – przyczyny

Z badań wynika, że RLS (RLS – Restless Legs Syndrome), czyli syndrom niespokojnych nóg dotyka osoby w każdym wieku, ale częściej cierpią na niego kobiety. Na początku objawy są ledwo zauważalne. Z czasem nasilają się, powodując znaczny dyskomfort. Niestety, przyczyny występowania RLS nadal nie są znane. Choroba może mieć charakter pierwotny bądź wtórny. Pierwotny jest uwarunkowany genetycznie, a wtórny może być spowodowany niedoborem żelaza, niewydolnością nerek bądź uszkodzeniem nerwów np. w przebiegu cukrzycy. Może też być skutkiem przyjmowania niektórych leków np. przeciwdepresyjnych. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu i postawieniu diagnozy, wytyczy ścieżkę leczenia pacjenta.

Zespół niespokojnych nóg – objawy

Syndrom niespokojnych nóg objawia się przymusem ciągłego poruszania nogami, odczuwaniem mrowienia bądź drętwienia kończyn dolnych. Odczucie dyskomfortu zazwyczaj pojawia się podczas spoczynku, dlatego syndrom ten najbardziej odczuwalny jest w nocy, tym samym zakłóca sen oraz może prowadzić nawet do bezsenności. Dyskomfort ustępuję lub zanika, gdy jesteśmy w ruchu. Zwykłe wyjście do kina czy wizyta u dentysty staje się kłopotliwa.

RLS może pojawić się w każdym wieku. Gdy zmuszeni jesteśmy się z nim zmierzyć, istotne jest, aby pozostać w dobrej kondycji. Zalecane jest uprawianie sportu (np. jazda na rowerze czy pływanie) oraz unikanie używek. Prowadzenie zdrowego trybu życia oraz przyjmowanie leków, zapisanych przez lekarza na pewno wpłynie na większy komfort życia pacjenta.

Kamila Mikołajczyk
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót