Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

Nerwica – choroba ducha i ciała

Poznaj przyczyny nerwicy, jakie są jej objawy, a także dowiedz się jak walczyć z nerwicą

Data publikacji: 29 lutego 2016, 13:55
Nerwice, nazywane też neurozami, to grupa zaburzeń psychicznych, których symptomy i przyczyny mogą być bardzo różne. Do objawów somatycznych zaliczamy: porażenia narządu ruchu, brak czucia obszarów skóry, zaburzenia słuchu i wzroku. Często towarzyszą im trudności z oddychaniem oraz poczucie ciasnoty w klatce piersiowej. Chorego boli głowa, żołądek, kołacze mu serce, ma zawroty głowy. Do zaburzeń emocji należą nagłe napady lęku, fobie, nieokreślony niepokój, apatie, bezsenność i przygnębienie.
Co to jest nerwica – rodzinazdrowia.pl

Nerwica – co to jest?

Zaburzenia związane z nerwicą opierają się na dodatnim sprzężeniu zwrotnym pomiędzy jej objawami. Tworzy się błędne koło, w którym narastający lęk powoduje objawy wegetatywne (np. trudności z oddychaniem), które z kolei nasilają lęk, co dalej powoduje wzmaganie tych drugich. W psychiatrii lękiem określa się nieuzasadnione uczucie strachu, a zaburzenia wegetatywne to wszelkie dolegliwości bólowe, zaburzenia łaknienia, snu i inne. Mówimy wówczas o objawach psychosomatycznych.

Nerwica i jej przyczyny

W zależności od przyczyny powstania zaburzeń, mówimy o nerwicy lękowej, pourazowej, nerwicy natręctw, histerycznej, neurastenicznej i wegetatywnej. Źródła każdej z nich można dopatrywać w nierozwiązanych bądź nieuświadomionych konfliktach wewnętrznych. Nerwica dotyka zazwyczaj osoby wrażliwe i nieodporne na stres, które poddawane są jakiejś presji. Jej podłożem może być również deficyt opieki rodzicielskiej w dzieciństwie lub nieodreagowana trauma.

Nerwica – objawy somatyczne. Dowiedz się jak walczyć z nerwicą

Walka z nerwicą wymaga pomocy psychoterapeuty, psychiatry oraz neurologa. Istotne jest dotarcie do źródła choroby, co umożliwi choremu samodzielne radzenie sobie z emocjami. Farmakoterapia powinna być stosowana ostrożnie, najlepiej w trudniejszych przypadkach, kiedy ważne jest złagodzenie objawów somatycznych choroby. Długotrwałe stany lękowe nie wpływają dobrze na funkcjonowanie organizmu – większość chorób cywilizacyjnych wynika właśnie ze stresu. Nieleczona nerwica może także doprowadzić do odizolowania się chorego, a nawet samobójstwa.

Magdalena Bednarowicz
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót