Nawilżanie oczu
Jakie krople wybrać?
Spis treści:
Z raportu „Życie przed ekranem. Jak wpływa na wzrok Polaków?” przygotowanego przez markę wokularach.pl wynika, że przeciętny Polak spędza w Internecie ponad 6 godzin dziennie, w weekendy zaś czas ten wydłuża się o kolejne 10 minut. Nie pomogła pandemia, która sprawiła, że obecnie nasza aktywność – zarówno ta zawodowa jak i rekreacyjna – sprowadza się do spędzania czasu przed ekranem komputera, tabletu czy smartfona.
Mruganie na wagę łez
Stałe skupianie wzroku na ekranie przez dłuższy czas, powoduje, że ruch powiek ulega znacznemu zmniejszeniu. Tymczasem to właśnie regularne mruganie pozwala na naturalne nawilżenie gałki ocznej (pokrycie jej powierzchni tzw. filmem łzowym). Brak odpowiedniej ilości łez w gałce ocznej prowadzi do wysychania spojówki i rogówki, co odczuwać możemy między innymi jako zmęczenie wzroku, ból gałki ocznej czy zaczerwienienie. Tego typu objawy, zwłaszcza utrzymujące się dłuży czas, mogą świadczyć o zespole suchego oka, który według szacunków dotyka już 60 procent naszego społeczeństwa. Jeśli pracujemy przy komputerze oraz nie chcemy dołączyć do grona osób, które cierpią na zaburzenia powierzchni oka wynikające z niedostatecznego wydzielania łez warto zaopatrzyć się w profesjonalne specyfiki pozwalające na utrzymanie dobrej kondycji naszego narządu wzroku na co dzień.
Waga nawilżania
Sięganie po specjalnie opracowane, intensywnie nawilżające preparaty do oczu pozwala nie tylko przynieść długotrwałą ulgę i ukojenie wysuszonym oczom, ale także zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Warto bowiem wiedzieć, że funkcją łez, oprócz nawilżenia gałki ocznej jest również oczyszczanie powierzchni oka z zanieczyszczeń znajdujących się w naszym otoczeniu m.in. brudu, kurzu, dymu, a nawet drobnoustrojów powodujących infekcje, jako że wydzielina produkowana przez kanały łzowe zawiera substancje bakteriobójcze. Obok długotrwałej pracy przy komputerze powodem zaczerwienienia oczu i uczucia dyskomfortu w obrębie narządu wzroku mogą być suche powietrze (klimatyzowane i ogrzewane pomieszczenia), intensywna aktywność fizyczna jak również regularne noszenie soczewek kontaktowych. Odpowiednio dobrane krople do oczu przynoszą długotrwałą ulgę i mogą być stosowane zarówno w dzień, jak i w nocy.
Nawilżające krople do oczu – jakie wybrać?
Najpopularniejszym związkiem chemicznym stosowanym w leczeniu zespołu suchego oka, a także w ramach codziennej pielęgnacji narządu wzroku jest kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w tkankach naszego organizmu. Dzięki właściwościom silnie wiążącym wodę umożliwia tworzenie na powierzchni oka długo utrzymującej się warstwy nawilżającej i ochronnej i w efekcie poprawia komfort widzenia. W przypadku osób korzystających z soczewek kontaktowych stosowanie kropli na bazie kwasu hialuronowego ułatwia ich zakładanie i zdejmowanie, a także minimalizuje podrażnienia spowodowane ich noszeniem.
Alternatywą dla kwasu hialuronowego są naturalne ekstrakty roślinne np. ze świetlika i rumianku czy bławatka, a więc roślin znanych ze swoich rozświetlających, łagodzących i kojących właściwości. Jak działają tego typu krople? Specjalnie opracowana receptura zawierająca naturalne wyciągi zanurzone w zbuforowanym roztworze soli fizjologicznej pomaga przywrócić zmęczonym, pozbawionym blasku oczom jaśniejszy wygląd oraz zmniejszyć podrażnienie, pieczenie, swędzenie i ból.
Stosując nawilżające krople do oczu warto pamiętać, żeby wystrzegać się dotykania końcówką zakraplacza samego oka minimalizując w ten sposób ryzyko dodatkowego podrażnienia narządu wzroku. Większość preparatów można stosować tak długo, jak jest to konieczne, wprowadzając 1 lub 2 krople do każdego oka, lekko odchylając dolną powiekę. Ponieważ krople nawilżające należy zwykle stosować nie dłużej niż 30 – 90 dni od otwarcia opakowania, warto robić to regularnie, aby preparat nie uległ przeterminowaniu. Każdorazowo przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy zweryfikować jego skład i upewnić się, że nie jesteśmy uczuleni na którykolwiek z jego składników.
Beata Pałac
___________________________REKLAMA
___________________________________