Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Najlepsza regeneracja dla włosów. Co wybrać: odżywkę czy maseczkę?

Różnice między maskami a odżywkami do włosów

Data publikacji: 8 lipca 2016, 15:36
Regenerują, odżywiają, nawilżają i wygładzają – maski i odżywki stały się integralną częścią podstawowej pielęgnacji włosów. Chociaż mają podobne właściwości i zastosowanie, różnią się – zarówno konsystencją, jak i składem, a także działaniem.

Odżywki do częstego stosowania

Odżywki używa się zaraz po spłukaniu szamponu, wmasowuje we włosy, rozpoczynając od końcówek, kończąc około 2 cm od skóry głowy, a po upływie kilku minut spłukuje. Produkt dobieramy pod względem potrzeb – do włosów suchych, puszących się, przetłuszczających czy farbowanych.

Na rynku dostępne są odżywki różnego rodzaju. Możemy wybrać preparat wymagający spłukiwania bądź taki, który go nie potrzebuje. Niezależnie od tego, jego działanie będzie podobne. Działanie odżywki jest jedynie powierzchowne – jakiekolwiek rezultaty widoczne są tylko na zewnętrznej części włosa. Odżywka ma właściwości zbliżone do szamponu, choć jest od niego nieco gęstsza. Działa nawilżająco, nadaje włosom blask, wygładza je oraz chroni przed uszkodzeniami. Efekt utrzymuje się krótko, przeważnie przez kilka dni, czyli od jednego umycia włosów do drugiego.

Maseczki do zadań specjalnych

Maseczka to silny zastrzyk składników odżywczych, prawdziwa bomba witaminowa dla włosów. Jej działanie nie ogranicza się do wniknięcia w głąb włosa – ze względu na to, że mamy ją na głowie nawet przez pół godziny, substancje wnikają w skórę i odżywiają mieszki włosowe. Optymalny czas trzymania maseczki na włosach to 20-30 minut. Wyjątkiem są tzw. maseczki ekspresowe, np. na 5 minut. Nie warto jednak trzymać maseczki dłużej niż 30 minut, bowiem włos po tym czasie nie jest już zdolny do wchłaniania dodatkowych składników odżywczych.

Maseczki są gęste, dlatego łatwo utrzymać je przez tak długi czas na głowie – ze względu na konsystencję, nakładamy niewielką ilość preparatu, aby nie obciążyć włosów. Na rynku dostępne są zarówno maski do stosowania przed myciem, jak i po myciu (niektóre można nawet nakładać na skórę głowy), choć te pierwsze są znacznie bardziej popularne.

W zależności od rodzaju maski stosuje się ją na suche bądź mokre włosy. Stosowanie jej zapewnia długotrwałe efekty. Maski do włosów zawierają dużo składników odżywczych, które są dobrane według potrzeb. Produkt do włosów suchych zawiera witaminę E, proteiny i olejek migdałowy, przetłuszczających się – zieloną glinkę a koloryzowanych – olejki i witamina E.

Generalnie ani maska, ani odżywka nie rozwiążą raz na zawsze problemów z włosami – należy systematycznie stosować oba produkty, aby zachować włosy w dobrej kondycji.

Karolina Wilk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót