Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Na rowerze do pracy... nie tylko latem!

Zalety dojazdu rowerem do pracy i nie tylko

Data publikacji: 6 września 2017, 09:00
Z roku na rok przybywa fanów jazdy na rowerze. Entuzjaści bicykli wybierają ten sposób przemieszczania się nie tylko w czasie wolnym, ale też na co dzień. Komunikacja miejska i samochody coraz częściej wymieniane są właśnie na rowery. Co daje codzienne dojeżdżanie do miejsca pracy na dwóch kółkach?

Oszczędność czasu

Bicykl wygrywa wiele bitew na argumenty, w tym jedną z najbardziej istotnych, dotyczącą zależności – rower a korki. W dużych miastach jazda samochodem oznacza niejednokrotnie konieczność spędzania czasu w jego wnętrzu. Zatory drogowe potrafią być uciążliwe i nawet, jeśli niektórych z nich można się spodziewać z uwagi na porę dnia, to zdarzają się sytuacje, w których korek powstaje nieoczekiwanie. Poruszając się rowerem, można uniknąć długiej podróży do biura lub przedłużającego się powrotu do domu.

Codzienny trening

Jazda rowerem to także gwarancja poprawy kondycji, zwłaszcza jeśli mowa o jeździe trwającej powyżej dwudziestu minut. To doskonały trening cardio, któremu sprzyja powstawanie coraz dłuższych fragmentów ścieżek rowerowych – ogranicza to konieczność zatrzymywania pojazdu. Wielu pracodawców kibicuje temu sposobowi docierania do biura i dlatego ułatwia pracownikom parkowanie roweru w pracy. Coraz więcej biurowców wyposażonych jest w podziemne parkingi dla rowerów, wydzielone z klasycznych miejsc postojowych. Gdy nie ma takiej możliwości, można zaopatrzyć się w profesjonalną kłódkę rowerową. Obecnie najtrudniejsze do sforsowania są tak zwane U-Locki. Kosztują około 100 złotych i występują również w wersjach poręczniejszych, składanych.

Czytaj więcej w temacie: Indoor cycling - fitnessowe objawienie?

Ubiór na rower do pracy

Wiele osób, które lubią jazdę na dwóch kółkach, obawia się zmiennych warunków atmosferycznych. Tymczasem ubiór na rower do pracy wcale nie jest skomplikowaną sprawą. Wszystko zależy od odległości i oczywiście pogody. Należy pamiętać, że choć pierwsze chwile podróży mogą być chłodniejsze, to jazda na rowerze jest formą treningu cardio i bardzo rozgrzewa. Warto więc pomyśleć o rozpinanych bluzach. Ci, którzy codziennie wybierają ten sposób przemieszczania się po mieście, często przebierają się po dotarciu do pracy, a jeśli warunki na to pozwalają – korzystają z prysznica. Profesjonalny strój cyklisty nie jest konieczny, choć na pewno zwiększy komfort podróży.

Bez względu na porę roku

Odpowiednio przygotowany i zaprawiony rowerzysta korzysta z uroków jazdy na bicyklu nie tylko w miesiącach letnich. Wielu rower wybiera nawet zimą! Pewnym jest, że to sposób poruszania się po mieście, który oszczędza wielu problemów. Jest ekonomiczny i ekologiczny. Dodatkowo, w coraz większej liczbie miejscowości funkcjonuje sieć rowerów miejskich – nie trzeba więc inwestować we własny bicykl. Nie pozostaje nic innego, jak wsiąść na rower, ale uwaga! Bezpieczeństwo ponad wszystko – szanujmy innych uczestników ruchu drogowego – wskazujmy kierunek na skrzyżowaniach, przepuszczajmy pieszych, nie korzystajmy z chodników, jeśli nie ma takiej potrzeby. W drogę!

Czytaj więcej w temacie: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót