Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Na rowerach w rytm muzyki. Indoor cycling – chwilowa moda czy fitnessowe objawienie?

Indoor cycling to trening na rowerze spinningowym. Sprawdź, jakie daje efekty w odchudzaniu

Data publikacji: 26 października 2016, 02:28
Indoor cycling szturmem zdobywa polskie fitness kluby. Ten dość nowy sport łączy pozytywne aspekty standardowego kolarstwa z efektywnością skomplikowanych treningów wysiłkowych. Jest jedną ze skutecznych form odchudzania i rzeźbienia sylwetki, daje ogromne poczucie satysfakcji, uwalnia endorfiny, a przy tym jest łatwy jak... jazda na rowerze. Przekonajmy się, czy trening na rowerach spinningowych to forma aktywności odpowiednia dla nas i skąd bierze się jego rosnąca popularność.
Indoor cycling - rodzinazdrowia.pl

Indoor cycling a odchudzanie

Badania dowodzą, że treningi indoor cycling wspomagają odchudzanie. W grupie trenującej trzy razy w tygodniu przez trzy miesiące bez stosowania dodatkowej diety, spadek masy ciała wyniósł od 2 do 5 procent. U uczestników badania –  osób z nadwagą (BMI 25 – 30), odnotowano wzrost wydajności organizmu, ze wskazaniem na zwiększenie pojemności płuc, zwiększenie siły mięśni i spowolnienie tętna wysiłkowego. Znikome obciążenie stawów podczas treningów sprawia, że  – pod opieką doświadczonego trenera – odchudzanie przez indoor cycling jest bezpieczne również dla osób z otyłością.

Indoor cycling – muzyka, motywacja, zabawa

Ważną rolę podczas treningu indoor cycling pełni muzyka. Rytmiczne dźwięki w połączeniu z instrukcjami trenera i poczuciem przynależności do grupy tworzą niezwykłą mieszankę atmosfery zabawy i motywacji do zwiększonego wysiłku. Muzyka przy indoor cycling dodaje energii, narzuca tempo, pozwala wyrównać rytm pedałowania (istotny zwłaszcza podczas cykli przeznaczonych na regenerację). Ćwicząc w grupie łatwiej odnajdziemy motywację i psychiczną siłę by maksymalnie zwiększyć wysiłek podczas jazdy, a zmiany obciążeń podczas cykli dadzą złudzenie pokonywania zróżnicowanej trasy.

Indoor cycling – efekty w odchudzaniu bez wyrzeczeń

Wiele fitness klubów oferuje darmowe pierwsze zajęcia, na których możemy sprawdzić co to jest indoor cycling. Warto spróbować, ponieważ wytrzymałościowo-siłowy trening na rowerze spinningowym wpływa pozytywnie na cały organizm i przynosi stosunkowo szybkie efekty. Indoor cycling nie tylko wspomaga odchudzanie – pozwala również na rzeźbę mięśni pośladków i nóg, aktywizuje mięśnie środka (mięśnie tułowia, które znajdują się pod warstwą mięśni powierzchownych), poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych, wzmacnia system immunologiczny i zwiększa pojemność płuc. Trening z obciążeniem pomaga zwiększyć gęstość kości i polecany jest również osobom z osteoporozą. 

Zuzanna Czerniak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót