Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Na jakie partie mięśniowe oddziałują ćwiczenia na stepperze?

Co daje stepper, do czego służy i jak prawidłowo ćwiczyć na stepperze

Data publikacji: 9 lutego 2016, 12:38
Stepper to popularny element wyposażenia wielu siłowni i fitness clubów. U niewtajemniczonych osób wygląd sprzętu może budzić zastanowienie – czy ćwiczenia na specjalnej platformie, z wykorzystaniem elastycznych linek rzeczywiście mogą przynieść efekty? I jak właściwie się za nie zabrać?
stepper

Spis treści:

Czym jest stepper?

Stepper składa się  z dwóch małych platform (imitujących pedały), na których ustawiamy stopy i wykonujemy ruch zbliżony do wchodzenia po  schodach. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór stepperów. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: ministepper, często spotykany w domostwach, oraz stepper profesjonalny, pełnowymiarowy, w który wyposażone są  siłownie i kluby fitness. Pełnowymiarowy stepper posiada bardziej rozbudowaną bazę, do której przytwierdzony jest drążek umożliwiający intensywniejszy trening, a także – choć nie zawsze – minikomputer nadzorujący pracę ćwiczącej osoby. Ministepper, który jest przede wszystkim tańszy i mniejszy, jest dostępny w wielu odmianach, poczynając od stepperów tradycyjnych prostych, bocznych, a kończąc na skrętnych oraz z gumami (taśmami), które pozwalają na pracę zarówno nad dolną, jak i górną partią mięśni.

Co dają ćwiczenia na stepperze i jak je prawidłowo wykonywać​

Jak ćwiczyć na stepperze?Przede wszystkim rozwijają mięśnie całego ciała i wzmacniają układ oddechowy. Pozwalają na uzyskanie smukłych, zgrabnych nóg i łydek oraz jędrnych pośladków, a dzięki taśmom dołączonym do ministepperów, kształtują również mięśnie barków, ramion i brzucha. A przecież o to nam właśnie chodzi!

Efekty ćwiczeń na stepperze​

Jedną z zalet steppera jest jego wielkość. Daje nam ona możliwość przechowywania go nawet w małym pomieszczeniu i wyciągania w dowolnym momencie. Możemy ćwiczyć zarówno przed telewizorem, jak i na świeżym powietrzu – wystarczy spakować stepper do torby z wygodnym strojem i butami sportowymi, i zabrać ze sobą na nasz trening. Efekty ćwiczeń na stepperze są już widoczne po paru dniach. Urządzenie pozwala zrzucić zbędne kilogramy, spala tkankę tłuszczową, poprawia wydolność oddechową, a także rozwija mięśnie nóg i pośladków – cała sylwetka staje się smuklejsza i zgrabniejsza. Dzięki regularnemu treningowi nasze ciało stanie się jędrne i elastyczne, a cellulit , który najczęściej pojawia się na pośladkach i udach, będzie mniej widoczny. Należy pamiętać, że receptą na piękne i zdrowe ciało są nie tylko ćwiczenia na stepperze, ale również dobrze dobrana dieta, która jest ważna przy każdego rodzaju ćwiczeniach fizycznych.

Stepper na co najlepiej działa

Chciałoby się powiedzieć: na wszystko. Efekty ćwiczenia na stepperze są widoczne już po paru treningach, a nasze ciało,  które jest stworzone do ruchu, staje się zdrowsze, bardziej energiczne i mniej podatne na stres. Na co działa stepper? Przede wszystkim na mięśnie ud, łydek, pośladków i bioder, a także na brzuch i górną część ciała – barki i ramiona. Sam trening na stepperze jest bezpieczny, nie obciąża stawów i jest przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoją kondycję.

Jak ćwiczyć na stepperze – prawidłowy przebieg ćwiczeń​

ćwiczenie na stepperzeNależy pamiętać, że przed każdym wysiłkiem fizycznym należy dobrze przygotować organizm, czyli zrobić rozgrzewkę. Dlaczego ten element jest tak ważny? Odpowiedź jest prosta: ponieważ rozgrzewka pozwala zapobiec kontuzjom, rozgrzewa stawy i mięśnie i przygotowuje w ten sposób do dalszej aktywności. Kolejnym etapem jest trening właściwy, czyli ćwiczenia na stepperze. Jak ćwiczyć na stepperze? Musimy zadbać o prawidłową postawę – wyprostować sylwetkę, napiąć mięśnie brzucha oraz lekko ugiąć nogi. Ręce wykonują pracę z taśmami. Przy ich braku możemy dołączyć dodatkowy sprzęt, np. hantelki, lub  swobodnie pracować rękoma, jak przy marszu. Nie możemy też zapomnieć o tak ważnym elemencie, jakim jest picie wody. Nawadnianie organizmu podczas wysiłku sprawi, że nasz trening będzie przyjemny, bezpieczny, a przede wszystkim skuteczny. Jak prawidłowo ćwiczyć na stepperze już wiemy, ale warto dodać, że sam trening musi być wykonywany systematycznie, żeby przyniósł oczekiwane efekty. Równie ważna jak rozgrzewka jest faza końcowa, czyli rozciąganie po zakończonym treningu, w szczególności aerobowym. Rozciąganie powinno być spokojne i stateczne.

Ćwiczenia na stepperze są łatwe i przyjemne, a efekty przy regularnym ćwiczeniu widoczne już po paru dniach. W połączeniu z dobrze dobraną dietą, rezultaty mogą przejść nasze najśmielsze oczekiwania.

Wioletta Szkudlarek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót