Na czym polega idea szafy kapsułowej? Jak ją komponować?
Jak wygląda szafa minimalistyczna?
Spis treści:
- Zawartość szafy kapsułowej
- Co się nie liczy?
- Jak stworzyć minimalistyczną bazę?
- Podstawowe kolory
- Dla kogo szafa kapsułowa?
- Komu nie spodoba się szafa kapsułowa?
Zawartość szafy kapsułowej
Bazę „capsule wardrobe” tworzą ubrania minimalistyczne: koszule, spodnie, spódnice, swetry i kardigany o prostych, ponadczasowych krojach, niewielu wzorach, w pasujących do siebie, stonowanych, uniwersalnych kolorach. Chodzi o to, żeby każdy element w połączeniu z drugim tworzył odrębny strój. W ten sposób, posiadając 5 par bluzek, tyle samo spodni i spódnic można stworzyć kreacje na przynajmniej jeden sezon. Jest to absolutna baza, do której można dodać modne w aktualnym sezonie dodatki lub/i biżuterię bez konieczności kupowania ubrań, dlatego często taką garderobę nazywa się szafą minimalną.
Ubrań w szafie kapsułowej jest mniej niż w „tradycyjnej”, dlatego ubrania zużywają się szybciej. Warto więc stawiać na ubrania bardzo dobrej jakości. Kupując mniej, można sobie pozwolić na droższą bluzkę lub spodnie.
Czytaj więcej w temacie: W pogoni za metką - dlaczego pragniemy mieć markowe ubrania?
Co się nie liczy?
Szafa minimalna nie zawiera: bielizny, podomek, szlafroków, ubrań do uprawiania sportów: stroju do fitnessu, legginsów dla biegaczy, kurtek narciarskich itd. Podobnie nie bierze się pod uwagę ubrań służbowych: mundurów, stroju stewardesy, pielęgniarki, kelnerki, policjantki itd. Do garderoby kapsułowej nie zalicza się także akcesoriów (prócz butów): rękawiczek, czapek, szalików, kapeluszy, apaszek, opasek. Stroje na specjalne okazje typu: wesela, chrzciny, bale również nie powinny być bazą szafy.
Czytaj więcej w temacie: Makijaż w minimalistycznej i naturalnej odsłonie
Jak stworzyć minimalistyczną bazę?
Kompletując podstawę strojów na kolejny sezon, należy zacząć od opróżnienia szafy i wyłożenia wszystkich ubrań i dodatków na podłogę (nie warto budować bazy przekładając ubrania w szafie z jednej półki na drugą). Z wszystkich rzeczy należy oddzielić te, które noszone są tylko w konkretnym sezonie (np. kurtki, płaszcze, sandały itd.) i ubrania należące do strefy ubrań hobbystycznych lub/i służbowych. Z pozostałej części zostawiamy tylko te ubrania, które na pewno będą noszone i które pasują do siebie nawzajem. Odrzucamy ubrania pt. „może kiedyś to włożę” (zasada jest jedna: jeśli czegoś nie włożyłeś w ciągu ostatnich dwóch lat, to nie powinno zostawać w szafie), „może kiedyś będą pasować”, „może się przyda” – wszystkie te rzeczy powinny zostać wydane lub sprzedane. Ubrania zniszczone wyrzucamy od razu.
Czytaj więcej w temacie: Jak dobrać idealny make-up dla okularnicy?
Podstawowe kolory
Uniwersalna szafa musi składać się z minimalistycznych ubrań, w których właścicielka czuje się i wygląda dobrze. Kroje powinny być nie tylko proste i kompatybilne z innymi częściami garderoby, ale też „komplementujące sylwetkę”, a kolory pasujące do typu urody i osobowości. Wybierając idealne kolory dla siebie warto poddać się analizie kolorystycznej, która pozwoli na wyodrębnianie najbardziej odpowiednich kolorów.
Czytaj więcej w temacie: Zima w kolorach lata
Analiza kolorystyczna pozwoli określić najlepszą kolorystykę urody i na jej podstawie stworzyć kolorystyczną bazę ubrań. Minimalistyczna szafa powinna ograniczać się do 3-4 barw. Mogą to być kolory neutralne: beżowe, białe, kremowe, ewentualnie pastelowe, ale świetną, nieco odważniejszą bazę można też zbudować w kolorach khaki, granatu i fuksji. Najważniejsze, żeby kolory ze sobą współgrały.
Czytaj więcej w temacie: Moda w kolorze oberżyny
Dla kogo szafa kapsułowa?
Minimalistyczną wersję garderoby docenią osoby, które nie lubią za długo zastanawiać się nad wyborem stroju, lubią modę klasyczną, ponadczasową i uniwersalną; nie chcą mieć zbyt wielu ubrań lub nie mają na nie miejsca, a także osoby, które świetnie wiedzą w jakich krojach i kolorach wyglądają dobrze.
Czytaj więcej w temacie: Kiedy stajesz się ofiarą mody?
Komu nie spodoba się szafa kapsułowa?
Pomysł minimalistycznej bazy nie spodoba się osobom, które lubią ubierać się awangardowo lub/i lubią eksperymentować z modą. Osoby, które często zmieniają swój styl lub uzależniają kompozycje ubraniowe od nastroju również nie będą zadowolone z praktycznej, ale jednak ograniczonej pod względem ilości ubrań, szafy.
Czytaj więcej w temacie: Historia blogów o modzie
Monika Michalska
___________________________REKLAMA
___________________________________