Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Moda na CrossFit – co wyjątkowego jest w tym treningu?

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o CrossFit

Data publikacji: 18 lipca 2016, 15:27
Pierwsza siłownia Crossfit została założona już w 1995 roku, w kalifornijskim Santa Cruz. Miłośnicy takiego treningu wylewają z siebie siódme poty: pływają, wiosłują, biegają, skaczą, robią pompki i podnoszą się na drążku. Efekt: satysfakcja, przypływ endorfin, ale przede wszystkim poprawa kondycji, sprawności i szybkości.

Co daje crossfit?

Zapanowała moda na crossfit. Nic dziwnego, gdyż może go uprawiać każdy – nawet osoby mniej sprawne fizycznie. Początkującym przyda się wsparcie profesjonalisty, który ustali indywidualny trening w zależności od sprawności, wieku czy płci. Osoby zaawansowane w treningach same mogą wyznaczać sobie granice i modyfikować obciążenia.

Crossfit polega na budowaniu ogólnej fizycznej sprawności za pomocą wykonywania różnorodnych ćwiczeń w niewielkich odstępach czasu. Pozwala to na trenowanie wielu grup mięśni podczas jednych zajęć. Podstawowe ćwiczenia, bez których nie możemy mówić o treningu crossfit, to  m.in.: Dead Litf (martwy ciąg), Front Squat (przysiad ze sztangą podtrzymywaną na barkach) czy Push Press (wyciskanie sztangi nad głowę).

Trening można podzielić na trzy główne grupy:

  • ćwiczenia cardio, podczas których trenujemy wydolność organizmu – rowerek, wiosłowanie, bieganie, skakanka,
  • ćwiczenia na siłę i dynamikę – przysiad ze sztangą, rwanie, wyciskanie, martwy ciąg, pompki na obręczach gimnastycznych, ćwiczenia z kettlebells,
  • ćwiczenia na koordynację (gimnastyczne) – podciąganie na drążku, wspinanie się po linie, wykroki, brzuszki, ćwiczenia na kołach gimnastycznych (tzw. wymyk).

W rezultacie wzmacniamy różne partie naszego ciała.

Warto zaznaczyć, że treningi odbywają się w specjalnie wyznaczonych miejscach na siłowni, a nawet w odrębnych halach (tzw. boxach) z odpowiednim sprzętem – oponami, sznurami, obręczami, skrzyniami do skoków itp. Boxy crossfit znajdują się w wielu polskich miastach – możemy skorzystać z mapy umieszczonej na stronie CrossFit, Inc.: https://map.crossfit.com/.

Crossfit wyrabia siłę i wytrzymałość mięśni, rozciągliwość, szybkość, sprawność, psychomotorykę, równowagę i precyzję.

Emilia Seweryn

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót