Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Masz wadę postawy? Ćwicz!

Najskuteczniejsze ćwiczenia korygujące wady postawy

Data publikacji: 6 czerwca 2016, 13:51
Siedzący tryb życia, niewiele ruchu, dźwiganie ciężkich plecaków i torebek, chodzenie w nieodpowiednich butach – wszystko to powoduje, że nasze kręgosłupy nie są w zbyt dobrej formie. Jakie ćwiczenia wykonywać, by wady postawy, na które cierpimy, nie postępowały oraz by maksymalnie zniwelować ich skutki?

Nawyki pomagające walczyć z wadami postawy

Zanim zaproponujemy kilka przykładowych ćwiczeń korygujących wady postawy, warto podkreślić, że chcąc osiągnąć poprawę, pozbyć się dokuczliwego bólu bądź po prostu wzmocnić mięśnie kręgosłupa, warto zadbać o regularną gimnastykę, zwracać uwagę na prawidłową postawę ciała oraz właściwe ustawienie fotela przy biurku w szkole czy pracy. Pomogą ponadto specjalistyczne masaże, wykonywane przez specjalistów fizjoterapeutów, którzy skontrolują postępy terapii.

Przykłady ćwiczeń

Regularne i rzetelnie wykonywane ćwiczenia pozwalają na odciążenie kręgosłupa poprzez wzmacnianie mięśni, które go podtrzymują. Likwidują także napięcia mięśniowe, a tym samym ból, będący skutkiem złej postawy.

  • Kładziemy się na brzuchu na karimacie lub materacu. Ręce układamy wzdłuż tułowia, nogi pozostają wyprostowane. Unosimy głowę i ramiona, zwracając szczególną uwagę na fakt, by ręce przylegały do podłogi.
  • Kolejne ćwiczenie wykonywane w pozycji leżącej na brzuchu polega na naprzemiennym unoszeniu rąk i nóg. Ręce wyciągamy przed siebie, głowę trzymamy lekko uniesioną nad podłożem, kierując wzrok ku dołowi. Lekko unosimy lewą rękę oraz prawą nogę, następnie – prawą rękę wraz z lewą nogą. Ważne, by podczas ćwiczeń kończyny, które akurat nie są aktywne, przylegały do podłoża.
  • Następne ćwiczenie wykonuje się w pozycji klęku podpartego. Opieramy się na kolanach, dłonie przylegają do podłoża, ręce są lekko zgięte w łokciach. Naprzemiennie prostujemy lewą i prawą nogę.

Każde ćwiczenie wykonujemy w serii około dziesięciu, piętnastu powtórzeń. Ważne, byśmy nie odczuwali bólu podczas gimnastyki. Jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z treningami korekcyjnymi, warto odbywać je pod okiem specjalisty – ekspert zwróci uwagę na szczegóły, które mogą okazać się nadzwyczaj istotne dla prawidłowego wykonywania ćwiczeń.

Joanna Brzykcy

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót