Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

Łyżwy to prawdziwa frajda! Jak stawiać pierwsze kroki na lodowisku?

Kilka cennych wskazówek dotyczących łyżew dla początkujących

Data publikacji: 30 stycznia 2017, 01:35
Nigdy nie jeździłeś na łyżwach, a bardzo chciałbyś spróbować? To świetnie! Pamiętaj jednak o kilku podstawowych zasadach obowiązujących w tym sporcie.

Sztuka utrzymania równowagi

Jeżeli stawiasz na lodowisku pierwsze kroki, pewnie na początku trudno będzie Ci utrzymać równowagę. Nie zniechęcaj się jednak, wystarczy kilka treningów, by opanować tę sztukę. Wiele początkujących osób kurczowo trzyma się bandy – to błąd – jeżeli będziesz go popełniać, nauka jazdy na łyżwach zajmie Ci wieki. Postaraj się patrzeć wprost przed siebie, a nie na własne nogi. Ręce odchyl odrobinę od ciała. Jeżeli poczujesz, że tracisz równowagę, nie machaj kończynami na wszystkie strony – w ten sposób tylko zwiększysz prawdopodobieństwo upadku. Jeżeli uda Ci się utrzymać równowagę, przejdź do kolejnego kroku, czyli odepchnięcia się od podłoża. Ugnij lekko kolana, jedną nogę przesuń ślizgiem do przodu. Pomagaj sobie rękoma – powinny być one skoordynowane z całym ciałem. Naprzemiennie odpychaj się raz lewą, raz prawą łyżwą. Może na początku wyda Ci się to trudne, ale kiedy poczujesz, że tracisz równowagę, postaraj się odrobinę ugiąć kolana – upadek z takiej pozycji będzie mniej bolesny niż z pozycji stojącej.

Zasady obowiązujące na lodowisku

Kiedy po raz pierwszy zakładasz na stopy łyżwy, nie powinieneś od razu rzucać się na głęboką wodę, a raczej lód. Przed przekroczeniem bandy lodowiska przespaceruj się w łyżwach, tak, by poczuć się w nich swobodnie. Na początku, zanim nauczysz się dobrze jeździć, trzymaj się blisko krawędzi lodowiska. Środek zarezerwowany jest dla najlepszych! Zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół Ciebie. Postaraj się nie utrudniać jazdy pozostałym użytkownikom lodowiska, pamiętaj, że prócz Ciebie znajduje się na nim mnóstwo innych osób. Podstawową zasadą obowiązująca podczas jazdy na łyżwach jest zachowanie bezpieczeństwa. Odpowiednia odległość od pozostałych łyżwiarzy, zachowanie właściwej prędkości, zasada ograniczonego zaufania – na lodowisku powinniśmy zachowywać się jak na drodze, prowadząc samochód.

Magdalena Brzykcy

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót