Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Łupież Gilberta: objawy i przebieg choroby

Jak wyglądają zmiany typowe dla łupieżu Gilberta?

Data publikacji: 23 sierpnia 2017, 11:00
Łupież Gilberta jest dość częstą chorobą, z objawami której pacjenci zgłaszają się do poradni dermatologicznych. Jej przebieg jest jednak łagodny, a choroba nawet bez zastosowania leczenia ustępuje samoistnie po kilku tygodniach bez pozostawienia blizn. Jak rozpoznać łupież Gilberta? Kogo i kiedy najczęściej atakuje? Jak wyglądają i gdzie lokalizują się typowe zmiany?

Czym jest łupież Gilberta?

Łupież Gilberta jest chorobą dermatologiczną o łagodnym przebiegu. Polega na tworzeniu się rumieniowatych, medalionowatych zmian, które łuszczą się zwłaszcza na obwodzie, po czym samoistnie zanikają. Niestety, wciąż nie jest znany czynnik wywołujący ich powstawanie, chociaż najbardziej podejrzewa się udział wirusa opryszczki typu 7, czyli HHS-7. Co ciekawe, choroba występuje częściej jesienią i wiosną, co również może wskazywać na wirusy jako czynnik sprawczy, ponieważ atakują one zwłaszcza w tych porach roku.

Łupież Gilberta to problem głównie nastolatków w okresie dojrzewania i młodych dorosłych. Nawroty choroby u tej samej osoby występują jednak skrajnie rzadko.

Jak wygląda łupież Gilberta?

Na początku choroby powstaje pojedyncza zmiana, tzw. blaszka macierzysta. Jest to duża plama, średnicy kilku centymetrów, z intensywnym złuszczaniem na jej powierzchni, zwłaszcza na obwodzie. Po kilku dniach dochodzi do wysiewu licznych rumieniowych zmian o mniejszej niż blaszka macierzysta powierzchni, które może cechować lekkie swędzenie. Powstają głównie w okolicy tułowia i na dosiebnych częściach kończyn.

Ile trwa choroba Gilberta?

Zmiany zanikają stopniowo po upływie kilku, z reguły 4 do 8 tygodni. Podczas ustępowania rumieniów może w ich okolicy dochodzić do zmian zabarwienia naskórka na ciemniejszy (hiperpigmentacja) lub jaśniejszy (hipopigmentacja) niż okoliczna skóra. Są to zmiany przejściowe. Poza objawami skórnymi chory zwykle nie skarży się na żadne inne dolegliwości, a stan ogólny jest dobry.

Jak wygląda leczenie łupieżu Gilberta

Ze względu na łagodny przebieg łupieżu Gilberta i jego tendencję do samoustępowania zwykle nie ma konieczności wdrażania leczenia. W przypadkach nasilonego świądu zaleca się leczenie miejscowe za pomocą papki z mentolem, ewentualnie maściami lub kremami glikokortykosteroidowymi średniej mocy, np. z propionianem flutikazonu czy hydrokortyzonem. Jeśli świąd jest bardzo intensywny, włącza się leki przeciwhistaminowe.

Czytaj więcej w temacie:

Katarzyna Wiak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót