Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningSiłownia i fitness

Kto i dlaczego powinien trenować pilates?

Rozciągnij się na pilatesie

Data publikacji: 29 kwietnia 2016, 14:31
W zdrowym ciele, zdrowy duch. Powiedzenie to wpisało się na stałe w dzisiejszą kulturę. Coraz więcej osób, zaczyna uprawiać jakiś sport bądź wybiera się na siłownię, by wyrzeźbić wymarzone, idealne ciało. Zapominają jednak często o tym, że odpowiednie rozciągnięcie mięśni i ścięgien jest najważniejszym czynnikiem zapobiegającym wszelkim kontuzjom. Jednym ze sposobów, na taką właśnie poprawę gibkości, jest pilates, choć rozciągnięcie całego ciała, nie jest jego jedyną zaletą.

Pilates – co to takiego?

Z pewnością nie raz słyszeliście o stretchingu, czyli metodzie rozciągania ciała po treningu. Pilates, choć również należy do grupy ćwiczeń rozciągających, diametralnie różni się od pozostałych, ponieważ angażuje wiele partii mięśni jednocześnie (np. ud, brzucha, pośladków).

Ten unikalny system ćwiczeń wymyślił, przeszło sto lat temu, niemiecki sportowiec Joseph Pilates. Jego założeniem było stworzenie zestawu ćwiczeń rozciągających, łączących elementy jogi oraz baletu. Miało to sprawić, że ćwiczenia będą przyjemniejsze oraz bardziej pożyteczne – niosąc nie tylko korzyści zdrowotne, ale i wewnętrzną harmonię ducha.

W efekcie tego powstał pilates, który w odrobinę tylko zmodyfikowanej postaci możemy trenować po dziś dzień. Jego stosowanie prowadzi przede wszystkim do poprawy postawy oraz uelastycznienia naszego ciała, co z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko urazu oraz lepsze ogólne samopoczucie.

W jakich sytuacjach przydaje się pilates?

Jak zapewne zauważyliście, za stworzeniem przez Josepha Pilatesa zestawu ćwiczeń przemawiała myśl idealistyczna – połączenia zarówno ćwiczeń fizycznych, jak i umysłowych. Nasze ciało i umysł miały w efekcie stosowania tej metody stanowić jedność.

Nie da się jednak nie zauważyć innych zalet płynących ze stosowania tych ćwiczeń. Szczególną uwagę na tę właśnie metodę powinny zwrócić osoby borykające się na co dzień z bólami kręgosłupa, wynikającymi z przebywania przez kilka godzin w jednej pozycji. Najczęściej na tego typu dolegliwości skarżą się osoby wykonujące pracę biurową. Jak wiadomo, wady postawy to jeden z najpoważniejszych problemów wśród współczesnego społeczeństwa. Kolejną grupę stanowią osoby, które przeszły kontuzję bądź poważny uraz i chcą powoli wrócić do dawnej kondycji. Podczas spoczynku ścięgna się kurczą, więc jakakolwiek aktywność, bez uprzedniego rozciągnięcia ścięgien, może skończyć się tragicznie. Natomiast ostatnią grupę stanowią ludzie, którzy szukają w swym życiu pewnej harmonii i pogody ducha. Każdy z nas, w jakimś stopniu, dąży do szczęścia i wewnętrznej równowagi i właśnie pilates okazuje się doskonałym sposobem, by to odnaleźć. Warto spróbować!

Paweł Karwowski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót