Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Koreańska pielęgnacja – skąd bierze się jej fenomen?

10 kroków do idealnej koreańskiej pielęgnacji cery

Data publikacji: 28 lutego 2018, 15:00
Koreańska pielęgnacja twarzy jest receptą na olśniewającą cerę. Opiera się na 10 krokach. Część z nich większość kobiet na całym świecie stosuje na co dzień już od dawna. W czym zatem tkwi skuteczność sposobu pielęgnacji z wykorzystaniem azjatyckich kosmetyków?

Spis treści:

Sekret sukcesu pielęgnacji, w której wykorzystuje się kosmetyki koreańskie, leży w kilkustopniowym oczyszczaniu cery, przywróceniu właściwego pH oraz nakładaniu kosmetyków w określonej kolejności. Bardzo dokładny demakijaż i oczyszczenie skóry przygotowują ją na przyjęcie preparatów, które pielęgnują, odżywiają, dotleniają i umożliwiają maksymalne wykorzystanie zawartych w kosmetykach składników biologicznie aktywnych. Dzięki wielostopniowemu oczyszczaniu na skórze nie pozostają resztki środków kosmetycznych, brud i wydzieliny skóry oraz drobnoustroje zmniejszające skuteczność dalszej pielęgnacji i powodujące stany zapalne, wypryski czy uczulenia.

Koreańska pielęgnacja cery – 3 etapy

Pielęgnacja cery, którą stosują od wieków Koreanki, dzieli się na trzy główne etapy. Są to kolejno:

  • wielostopniowe oczyszczanie;
  • przywracanie skórze właściwego pH poprzez tonizowanie;
  • wielostopniowa pielęgnacja polegająca na nakładaniu kosmetyków zawsze w kolejności od tych o najlżejszej, najbardziej płynnej konsystencji (esencje), poprzez serum, aż po gęste kremy.

Czy któryś z etapów można pominąć? Nie. Ponieważ oczyszczanie to podstawa do dalszych zabiegów. Niemniej, może ono doprowadzić do zmian w odczynie chemicznym skóry, co z kolei może być przyczyną zwiększonej podatności tkanki na podrażnienia. Właściwy odczyn należy przywrócić, używając toniku. Kosmetyk ten uspokaja cerę i przygotowuje ją na przyjęcie dużej dawki odżywczych i dotleniających czynników zawartych w lekkich esencjach, bogatym serum i ochronnym kremie.

Koreańska pielęgnacja twarzy – 10 kroków

Schemat opartej na 10 krokach pielęgnacji skóry wg tradycji koreańskiej można – i trzeba – dostosować do indywidualnych potrzeb oraz pory dnia, nie naruszając jednak kolejności wymienionych wyżej etapów. Ważne: nie wszystkie kroki trzeba stosować każdego dnia. Wieczorem można zrezygnować z ochrony przeciwsłonecznej, rano – np. z maseczki, a peeling wykonać 2-3 razy na tydzień.

Model kompleksowy i uniwersalny wygląda tak:

  • Krok 1: Demakijaż emulsją, olejkiem

Preparaty te znakomicie usuną kosmetyki kolorowe (także wodoodporne) oraz rozpuszczą tłuszcz zawarty w sebum (wydzielinie skóry), serum i kremach. Przed właściwym demakijażem warto delikatnie zetrzeć płatkiem kosmetycznym pomadkę z ust i dopiero potem zaaplikować skórze oczyszczanie emulsją i olejem. Olej dobieraj do rodzaju skóry – najdelikatniejszy pozyskuje się ze słodkich migdałów.

Ten etap jest zakończony, kiedy po przetarciu twarzy wacik nasączony olejem pozostaje czysty.

  • Krok 2: Umycie skóry kosmetykiem bazującym na wodzie

Można tu wykorzystać żele czy pianki do mycia twarzy. W ten sposób usuwa się pozostałości emulsji, oleju i zanieczyszczeń. Po zabiegu skórę spłukuje się czystą wodą.

  • Krok 3: Złuszczanie

Peeling dobieraj do rodzaju cery: przy tłustej z wypryskami – peeling chemiczny, w pozostałych przypadkach – mechaniczny lub chemiczny. Dla cery suchej stosuj peeling drobnoziarnisty, wrażliwej – enzymatyczny, do normalnej i tłustej bez wyprysków – gruboziarnisty.

  • Krok 4: Tonizowanie

Pora na przywrócenie skórze właściwego pH, zachwianego stosowaniem kosmetyków oczyszczających. Tonikiem najlepiej jest delikatnie przetrzeć skórę, wykonując tę czynność opuszkami palców albo wacikiem nasączonym kosmetykiem – dzięki temu poprawia się przy okazji krążenie. Unikaj toników z alkoholem, gdyż wysuszają skórę. W koreańskiej pielęgnacji dużą rolę odgrywają łagodne toniki w formie mgiełki, które subtelnie odświeżają twarz, a jednocześnie forma ich aplikacji sprawia, że minimalizują pocieranie twarzy.

  • Krok 5: Nakładanie esencji

To lekkie wodne lub tłuszczowe preparaty zawierające naturalne, odżywcze i pielęgnujące wyciągi i składniki. Dodają blasku i napinają skórę.

  • Krok 6: Nakładanie serum

Zadaniem tych skoncentrowanych preparatów jest redukcja lub zniwelowanie konkretnego problemu skórnego, np. przebarwień czy wyprysków trądzikowych. Do stosowania codziennie lub okresowo.

  • Krok 7: Maseczka w płachcie

Bardzo wygodna w użyciu i praktyczna. Może działać w różny sposób, np. rozświetlająco, odżywczo czy przeciwzapalnie. Stosuj 2-3 razy na tydzień.

Delikatnie wklepuj w skórę, zaczynając od zewnętrznego kącika oczu i kierując się ku wewnętrznemu.

  • Krok 9: Nakładanie kremu na twarz, szyję i dekolt

Punkt obowiązkowy! Do realizacji po każdym oczyszczeniu i tonizowaniu skóry,

  • Krok 10: Ochrona przeciwsłoneczna

Do zastosowania na dzień – latem lub zimą; gdy przebywasz w górach czy na ośnieżonej przestrzeni stosuj preparaty z wyższym współczynnikiem ochronnym. Zabezpieczysz skórę przed fotostarzeniem i przed uszkodzeniami DNA.

Czy tylko azjatyckie kosmetyki?

Azjatyckie kosmetyki są naprawdę dobrej jakości, ale równie skuteczna jest koreańska pielęgnacja polskimi kosmetykami. To doskonała wiadomość przede wszystkim dla fanek produktów rodzimych firm oraz osób o skórze skłonnej do alergii i podrażnień, które mają wypróbowane zestawy kosmetyczne i wolałyby uniknąć eksperymentów z nieznanymi preparatami.

Zapamiętaj: nie ma znaczenia, czy w schemacie koreańskiej pielęgnacji cery zastosujesz kosmetyki koreańskie, polskie czy pochodzące z innych krajów. Kluczem do sukcesu jest tu przestrzeganie systematyczności, dokładności i kolejności nakładania preparatów.

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót