Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Kawa w kosmetyce

Peeling z kawy jest naturalnym i tanim sposobem na usuwanie niedoskonałości na skórze Wypróbuj go razem z nami

Data publikacji: 13 stycznia 2016, 15:19
Pyszna, aromatyczna, pobudzająca – wiele osób nie wyobraża sobie udanego poranka bez filiżanki czarnego naparu. Niedopity napój wraz z fusami lądują w zlewie – a szkoda, ponieważ można go bardzo dobrze spożytkować! Kawa w kosmetyce od lat odgrywa ważną rolę – pomaga pozbyć się zmarszczek, ujędrnia i skutecznie pozwala walczyć z cellulitem. Fusy z kawy są doskonałym składnikiem do sporządzenia domowego peelingu!
peeling z kawy - domowe maseczki

Peeling z kawy, czyli domowe maseczki

Kawa jest cennym składnikiem kosmetyków nie tylko ze względu na dobrze znaną kofeinę. Zawiera ona szereg innych, równie ważnych składników, które mają dobroczynne działanie na naszą skórę. W czarnych ziarnach znajdziemy antyoksydanty, witaminy z grupy B, olejki eteryczne oraz kwasy tłuszczowe. To wszystko sprawia, że wyciąg z czarnych ziaren jest składnikiem wielu kosmetyków, choćby w znanym z doskonałego działania peelingu z kawy. Ziarna kawy znacznie opóźniają procesy starzenia, dlatego znajdują zastosowanie w kremach przeciwzmarszczkowych oraz maseczkach, są również stosowane w kremach pod oczy w celu zniwelowania nieestetycznych cieni – usprawniają przepływ krwi w naczynkach skóry. Zawarte w preparatach do włosów, takich jak szampony, odżywki i maski, skutecznie wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Kawa jest też znanym środkiem do walki z cellulitem – substancje w niej zawarte wnikają w głąb skóry i przyspieszają krążenie. Na regularnie masowanej balsamem lub peelingiem kawowym skórze nie widać skórki pomarańczowej. Domową maskę na włosy czy też inne kosmetyki na bazie kawy wykonasz samodzielnie!

Maseczka z fusów kawy czy z całych ziaren?

kosmetyki z kawyKawę w kosmetyce można wykorzystać na trzy sposoby – ziarna, fusy oraz napar. Czarne ziarna doskonale sprawdzą się podczas masażu – delikatnie uciskaj je pod dłonią, a także jako substancja zapachowa, która pomaga się doskonale zrelaksować podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych. Połowę szklanki wypełnij ziarnami ulubionej kawy, następnie włóż do niej małą świeczkę – może to być popularny podgrzewacz. Zawarte w kawie olejki eteryczne dadzą przyjemny zapach, który pobudzi Cię do działania. Napar kawy jest świetny do stworzenia płukanki do włosów – sprawdza się głównie na włosach ciemnych – działa podobnie jak henna. Najwięcej zastosowań mają jednak zmielone ziarna w formie fusów. Wykorzystasz je do domowej maski na włosy, na twarz, a także do peelingu. Podczas przygotowywania domowych kosmetyków warto wiedzieć, że rodzaj kawy także ma znaczenie. Warto wybierać produkty naturalne, zawierające jak najmniej sztucznych dodatków. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kawy w ziarnach i zmielenie ich zaparzeniem. Dzięki temu kawa zachowa wszystkie właściwości, ponieważ aktywne substancje nie zdążą wywietrzeć.

Domowe maseczki i peelingi kawowe – aromatyczne receptury

Zmielone ziarna najczęściej wykorzystuje się do złuszczania martwego naskórka, a także do masażu pomagającego pozbyć się cullulitu. Odpowiedź na pytanie, jak zrobić peeling z kawy, jest prosta – dwie łyżeczki mielonej kawy zalej niewielką ilością wrzątku (mogą to być pozostałości po wypitej kawie), wymieszaj je z łyżką oliwy i gotowe! Masuj ciało kilka minut, po czym opłucz je wodą. Do fusów z kawy możesz dodać także cukier kryształ lub grubą morską sól, to wzmocni działanie złuszczające peelingu. Taki specyfik przygotujesz również mieszając fusy z mlekiem lub śmietaną. domowy peeling kawowyDla walorów zapachowych i odżywczych możesz dodać imbir, cynamon, kakao czy skórkę pomarańczy. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni! Kolejnym godnym wypróbowania kosmetykiem jest maseczka z fusów kawy. Podobnie jak w przypadku preparatu złuszczającego do domowej maseczki możesz użyć ulubionych produktów – ważne, aby konsystencja była gęsta. Fusy pozostałe po kawie wymieszaj ze śmietaną lub kremem nawilżającym i nałóż na twarz. Trzymaj ją tak samo długo, jak w przypadku sklepowych maseczek – 15–20 minut.

Uwaga! Kosmetyki na bazie kawy nie są dla wszystkich. Jeśli masz suchą i wrażliwą skórę, kosmetyki stosuj 1–2 razy w miesiącu. Przy skłonności do uczuleń oraz atopowym zapaleniu skóry nie poleca się wykonywania preparatów na bazie kawy. Dotyczy to zarówno peelingów, jak i maseczek z kawy.

Karolina Wilk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót