Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Joga – filozoficzny trening sposobem na zgrabną sylwetkę

Czy ćwicząc jogę, pozbędziemy się zbędnych kilogramów?

Data publikacji: 12 maja 2016, 11:40
Przez jednych uważana za system ćwiczeń uspokajających, przez drugich za sposób na życie. Joga – bo o niej właśnie mowa – staje się coraz bardziej popularna i to nie tylko wśród kobiet. Zalety jej trenowania można mnożyć praktycznie w nieskończoność – od wzmocnienia mięśni, poprzez uelastycznienie ścięgien, na znalezieniu wewnętrznej równowagi kończąc. Czy jednak trenując jogę, jesteśmy w stanie zgubić zbędne kilogramy? Zważywszy na to, że większość ćwiczeń wykonujemy stojąc lub siedząc w jednym miejscu, wydawać by się mogło, że odpowiedź będzie przecząca. Jednak, nie do końca tak jest.

Czym jest joga?

Na początek spróbujmy przybliżyć sobie samo zagadnienie jogi. Cywilizacji zachodnioeuropejskiej zdarza się interpretować ją dość płytko, poprzez sprowadzanie jej tylko i wyłącznie do systemu ćwiczeń. Natomiast joga ma do zaoferowania znacznie więcej. Ta wywodząca się z Indii dziedzina, licząca blisko 5 tysięcy lat, jest całym systemem filozoficznym, zajmującym się związkiem pomiędzy ciałem a sferą duchową. Obejmuje jednak nie tylko trening ciała czy umysłu, ale również sferę etyczną – poprzez wyuczenie się mechanizmów i połączeń pomiędzy sferą zmaterializowaną i duchową. Znaleźć w niej można odpowiedzi na pytania ze sfer ontologicznych, etycznych czy egzystencjalnych, nabierając przy tym szacunku dla własnego ciała i świata, których powiązanie staje się widoczne i oczywiste. Słowem – zdecydowanie poszerza się wiedza o świecie, człowieku, umyśle – przez co zyskuje się prawidłową samoświadomość.

Jak trenować jogę?

Trening jogi, jeśli z pozoru wydaje Wam się prosty, po zgłębieniu tematyki nabierze zupełnie innego wymiaru. Aby tak się stało, powinniśmy spenetrować jej filozofię, zanim zaczniemy wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia. Dopiero gdy poczujemy przekaz, który z niej płynie, powinniśmy przejść do praktyki, czyli zestawu odpowiednich ćwiczeń, opartych w głównej mierze na rozciąganiu i napinaniu mięśni. Najlepszym wyborem będzie wówczas kurs dla osób początkujących, prowadzony przez osobę wykwalifikowaną. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą wzmocnić nasze ciało i pomóc w pozbyciu się bólu, np. kręgosłupa. Aby jednak osiągnąć taki efekt, niezbędna jest wiedza nauczyciela, który drobiazgowo skontroluje każdy wykonywany przez nas ruch. Samodzielne ćwiczenia mogą przynieść wręcz odwrotny efekt i narazić nas na niebezpieczne urazy.

Warto wyposażyć się również w odpowiednią matę do ćwiczeń, która kosztuje kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt złotych. Wracając jednak do pytania – czy joga może być sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów – bez namysłu można postawić odpowiedź twierdzącą. Joga wpływa pozytywnie na metabolizm, pozwala spalić tłuszcz oraz wzmacnia mięśnie, także głębokie. Jak sami jednak widzicie, ma do zaoferowania znacznie, znacznie więcej i nie powinna być w żadnym wypadku traktowana jako kategoria ćwiczeń tylko i wyłącznie fizycznych.

Paweł Karwowski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót