Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Jedzmy produkty sezonowe! Bo warto!

Warzywa i owoce sezonowe, czyli produkty sezonowe a prawidłowe odżywianie się

Data publikacji: 21 czerwca 2016, 13:10
W dzisiejszych czasach przez cały rok mamy dostęp do niemal wszystkich warzyw i owoców. Pojęcie produktów sezonowych jest więc nieco zapomniane. Warto jednak wiedzieć, że warzywa i owoce kupowane poza sezonem ich naturalnego dojrzewania, mogą zawierać mniej witamin i innych istotnych składników odżywczych, niż te dojrzewające w danej porze roku. Mogą natomiast mieć więcej szkodliwych substancji chemicznych, co wynika ze stosowania m.in. pestycydów.
Warzywa i owoce sezonowe – rodzinazdrowia.pl

Warzywa i owoce sezonowe – dlaczego są lepsze?

Niesezonowe warzywa mogą zawierać większe ilości nawozów sztucznych, np. azotanów. Dotyczy to zwłaszcza warzyw korzeniowych i liściastych, które kumulują te związki. Jeśli kupujemy takie warzywa, powinniśmy je dokładnie umyć pod bieżącą wodą i obierać ze skórek, a w przypadku warzyw liściastych, zdejmować z  nich wierzchnie liście. Warzywa i owoce zawierające nadmierną ilość nawozów sztucznych nie tylko nie są zdrowe, ale mogą wręcz być szkodliwe. Oprócz względów zdrowotnych, warto też zwrócić uwagę na walory smakowe i zapachowe świeżych owoców i warzyw. Te kupowane poza sezonem często mają znacznie mniej intensywny smak i zapach.

Owoce i warzywa z importu a prawidłowe odżywianie się

Wiosenne produkty sezonowe - zdrowie i witaminy - rodzinazdrowia.plNie należy sądzić, że wyjściem z sytuacji jest kupowanie importowanych warzyw i owoców. Te również zabezpiecza się przy pomocy różnego rodzaju środków chemicznych, aby nie zepsuły się w drodze. Im większy dystans, który muszą pokonać, tym więcej sztucznych dodatków prawdopodobnie będą zawierać. Ponadto, warzywa i owoce sprowadzane z dalekich krajów, nie dojrzewają w sposób naturalny. Substancje, którymi się je nawozi, mają zapewnić im szybki wzrost i wolne dojrzewanie, które nie przebiega w naturalnym środowisku, ale w magazynach lub w czasie transportu.

Dlatego też, oprócz kierowania się kalendarzem sezonowości warzyw i owoców, warto wybierać produkty lokalne, naturalnie występujące w naszym klimacie.

Produkty sezonowe i lokalne – zalety

Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, zalecanymi przez tradycje Dalekiego Wschodu, najbardziej godne polecenia są warzywa i owoce uprawiane lokalnie i należy spożywać je w porze roku, w której dojrzewały. Choć zasada ta może wydawać się trudna do przestrzegania na co dzień, szczególnie w okresie zimowym, ma jednak całkiem racjonalne uzasadnienie. Kiedy panuje sezon na warzywa, są one najbogatsze w składniki odżywcze, ponieważ osiągnęły pełną dojrzałość w czasie przewidzianym przez naturę. W wyborze najlepszych w danej porze roku produktów, może nam pomóc kalendarz sezonowości warzyw i owoców, w którym sprawdzimy okres dojrzewania interesujących nas roślin.

Zgodnie z tą samą teorią, świeże owoce i warzywa, które dojrzewają w danej szerokości geograficznej, są najbardziej odpowiednim pożywieniem dla żyjących tam ludzi, ponieważ oddziałują na nie te same czynniki klimatyczne. Zdrowe odżywianie powinno zatem polegać na spożywaniu produktów pochodzących z obszaru, jak najmniej oddalonego od naszego miejsca zamieszkania – najlepiej z odległości mniejszej niż 50 kilometrów. Warto pamiętać, że taki wybór jest także korzystny dla środowiska – transport owoców i warzyw wiąże się przecież z emisją spalin.

Produkty sezonowe a względy ekonomiczne

Wybierając produkty sezonowe, możemy kierować się także względami ekonomicznymi. Warzywa i owoce kupowane w sezonie są po prostu tańsze, ponieważ na ich cenę nie oddziałują koszty związane z transportem i przechowywaniem, a producentowi zależy na tym, aby sprzedać je jak najszybciej.

Jakie owoce i warzywa kupować, czyli prawidłowe odżywianie się poza sezonem?Jedzmy produkty sezonowe i lokalne - rodzinazdrowia.pl

W jaki sposób jednak poradzić sobie w porze roku, kiedy świeże owoce i warzywa nie są dostępne w sprzedaży? Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z mrożonek. Proces mrożenia w niewielkim stopniu wpływa na spadek zawartości substancji odżywczych w produkcie. Dodatkowo, procesowi temu poddawane są sezonowe warzywa i owoce, które w danym momencie są najbogatsze w cenne składniki. Warto też powrócić do tradycyjnych metod przechowywania jarzyn, czyli do różnego rodzaju przetworów.

 

 

 

 

 

Aleksandra Dudra

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również