Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Jedz makaron i chudnij! Wartości odżywcze makaronu

Makaron a zdrowie, czyli jak wykorzystać wartości odżywcze makaronu w diecie

Data publikacji: 12 lutego 2016, 12:26
Osoby, które dbają o linię lub pragną zrzucić zbędne kilogramy, często są przekonane, że powinny na zawsze wyeliminować makaron ze swojej diety. Cóż, prawda jest taka, że można mieć doskonałą sylwetkę pozostawiając makaron w jadłospisie. Wystarczy tylko dokładnie przyjrzeć się rodzajom makaronu, wybrać ten najlepszy – dietetyczny makaron o stosunkowo niskim indeksie glikemicznym (IG) – i odpowiednio go ugotować.
Wartości odżywcze makaronu – dietetyczny makaron – rodzinazdrowia.pl

Dietetyczny makaron, czyli jakie rodzaje makaronu wybrać na diecie

Kaloryczność makaronu zależy przede wszystkim od typu mąki, z której został zrobiony. Warto sięgać po makarony razowe, pełnoziarniste, najlepiej z pszennej mąki durum. W odróżnieniu od makaronów ze zwykłej pszenicy, makarony na bazie twardej pszenicy durum są bogate w białka, zawierają całą gamę mikro- i makroelementów, błonnik oraz mnóstwo właściwości odżywczych, a także – co istotne – mają niski indeks glikemiczny. Ponadto dietetyczny makaron z mąki durum nie skleja się i ma lepszy smak. Pod względem niskiej kaloryczności, lepszym wyborem będą makarony bezjajeczne.

Makaron a zdrowie, czyli wartości odżywcze dla organizmu

Wszystkie wymienione wyżej zalety składają się na to, że osoby opierające swą dietę na produktach o niskim IG łatwiej chudną i utrzymują szczupłą sylwetkę. Makaron eliminuje na dłuższy czas uczucie głodu, dostarczając organizmowi zrównoważoną porcję energii. Dobra figura i prawidłowa waga to nie wszystkie zalety makaronu. Błonnik zawarty w makaronie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego. Fosfor, mangan, potas, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, zmniejszając przy tym ryzyko zawału serca.

Jednak efekty i korzyści płynące z jedzenia makaronu zależą w dużej mierze od zastosowanych przepisów kulinarnych. Przyprawiając pastę zdrowymi tłuszczami w postaci orzeszków piniowych, oliwy z oliwek oraz dodając do makaronu sezonowe warzywa, zwiększamy wartość odżywczą naszych dań i sprawiamy, że są one zdrowsze. Jeśli makaron ma stanowić podstawę wysokowęglowodanowego dania głównego, warto ograniczyć jego spożywanie do jednego takiego dania w tygodniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest włączenie makaronu do niskokalorycznych sałatek – wtedy będziemy mogli sobie pozwolić nawet na cztery porcje makaronu w tygodniu.

Jak prawidłowo gotować makaron?

Niezależnie od wybranego typu makaronu, należy go ugotować al dente, to znaczy tak, aby pozostał sprężysty, jędrny, a nawet odrobinę twardy. Taki sposób gotowania sprawi, że makaron zachowa więcej wartości odżywczych, będzie smaczniejszy oraz pomoże utrzymać nienaganną sylwetkę.

Marta Brzezińska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również