Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Jakie korzyści płyną z codziennego czytania dzieciom?

Powody, dla których warto czytać dzieciom

Data publikacji: 2 czerwca 2016, 15:11
Wiele mówi się o pozytywnych efektach kształtowania postaw czytelniczych u dzieci. Tymczasem często z lenistwa lub zmęczenia czas wieczornej lektury zamieniamy na bajkę w telewizorze czy grę na smartfonie. Nie rezygnujmy jednak z regularnego czytania najmłodszym – niesie to za sobą bardzo wiele korzyści.

Zalety codziennego czytania

Zacznijmy od korzyści obopólnych. Czytając codziennie swojemu dziecku, budujesz z nim głęboką więź – to w końcu czas, który poświęcasz mu w całości i jesteś tylko dla niego. Twoje dziecko poczuje się dzięki temu ważne i kochane. Ponadto codzienna lektura znakomicie wspiera rozwój malucha – rozwija jego inteligencję i wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć i uczy koncentracji. Dostarcza też wiedzy na temat otaczającego świata. Czytanie jest także rozrywką i sposobem na przyjemne wspólne spędzenie czasu.

Ile czytać dziecku

Najlepiej czytaj tak często, jak domaga się tego dziecko. Niezbędne minimum to codzienne dwadzieścia minut spędzone na lekturze. Stwórz zatem jak najwcześniej rytuał wieczornego czytania – zarówno Ty, jak i dziecko będziecie mieli z niego wiele radości i satysfakcji.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót