Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Jak zaszczepić w dziecku miłość do czytania?

Sposoby na zachęcenie dziecka do czytania

Data publikacji: 2 czerwca 2016, 13:04
Poziom czytelnictwa w Polsce z roku na rok drastycznie spada. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie za sobą czytanie – rozwija wyobraźnię i kreatywność, poszerza zasób słownictwa, ułatwia naukę prawidłowej gramatyki, ortografii i interpunkcji. Nie czekajmy do momentu, aż dziecko zacznie chodzić do przedszkola lub szkoły i nauczy się czytać, już teraz wzbudźmy w nim zainteresowanie książkami. Tu sprawdza się zasada – im wcześniej pokażemy maluchowi jak wiele radości może przynieść czytanie, tym większe prawdopodobieństwo, że on sam w wolnej chwili sięgnie po lekturę. Zobaczmy zatem co zrobić, by nasz szkrab stał się molem książkowym.

Czytanie od najmłodszych lat

Aby maluch polubił książki, czytajmy mu od wczesnego dzieciństwa. Codzienny rytuał zasypiania wzbogaćmy o lekturę baśni, w ciągu dnia przeglądajmy książki i opowiadajmy o nich. Czytajmy głośno i wyraźnie, starajmy się odgrywać rolę bohaterów – jeśli maluch ma starsze rodzeństwo, zachęćmy je do włączenia się do wspólnej zabawy. Nie  zapominajmy o tym, że jesteśmy wzorcem dla dziecka – wypowiadajmy się entuzjastycznie o czytaniu, opowiadajmy mu o tym jaką książkę teraz czytamy, a także pokażmy, że i my lubimy w wolnej chwili zatopić się w lekturze.

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Najlepiej zachęcić dziecko do lektury pozwalając mu samodzielnie ją wybrać. Wybierzmy się wspólnie do biblioteki lub dużej księgarni i pobuszujmy między regałami. Pamiętajmy jednak o tym, by książka była dostosowana do wieku naszej latorośli – zbyt dziecinna znudzi malucha, z kolei przeznaczona dla starszych dzieci może je szybko zniechęcić. Jeśli dziecko zaczyna naukę czytania, poprośmy by nam coś przeczytało. Wspierajmy je też w nauce zabawami i grami, na przykład w scrabble czy słówka. Jeśli dziecko czuje opór przed dłuższą opowieścią i nie chce czytać, zaproponujmy mu czasopismo lub komiks. Znakomitym pomysłem jest również oddzielne przeczytanie tej samej książki, a następnie rozmowa o niej.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót