Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Jak wykorzystać przedmioty, które masz w domu, do treningu?

Kreatywne wykorzystanie przedmiotów domowych do ćwiczeń

Data publikacji: 4 kwietnia 2018, 09:30
Nie zawsze do ćwiczeń potrzebujemy profesjonalnych akcesoriów, czasem wystarczą przedmioty codziennego użytku, znajdujące się w każdym domu. Jak wykorzystać poduszki, butelki z wodą czy pasek od spodni? Jak urozmaicić ćwiczenia w domu?

Spis treści:

Czym zastąpić sprzęt do ćwiczeń?

Wszechobecna moda na zdrowy styl życia powoduje, że sklepy prześcigają się we wprowadzaniu nowych sprzętów, mających stanowić wyposażenie domowej siłowni. Nawet popularne dyskonty chwalą się ofertą hantli czy mat do ćwiczeń. Warto jednak wiedzieć, że część z tych akcesoriów można z powodzeniem zamienić na przedmioty, z których korzystamy na co dzień, a trening w domu bez sprzętu wprost z katalogu jest nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny. To idealna propozycja także dla tych, którym wyjście do klubu fitness nie przychodzi łatwo, zwłaszcza w czasie zimowej aury.

Jak zacząć trening w domu?

Istnieje wiele przedmiotów, które mogą pomóc w treningach, w zależności od tego, czego oczekuje się od ćwiczeń. Jednym z najpopularniejszych zamienników hantli są butelki z wodą lub po wodzie (wypełnione cięższymi substancjami). Sprawdzą się w rzeźbieniu bicepsów, a każda domowa siłownia może sobie pozwolić na takie hantle! Butelki sprawdzają się w treningu siłowym i mają dużą zaletę – w zależności od stopnia zaawansowania, można użyć mniejszych lub większych pojemników z wodą. Do wyboru mamy przecież butelki o pojemnościach od 1,5 litra do aż 5 litrów.

Chwyć za krzesło!

Do treningu angażującego wiele partii mięśni może posłużyć nawet zwykłe krzesło. Choć wiele osób obawia się o wypadki przy użyciu tego mebla, należy jedynie zadbać o podłoże, które będzie utrzymywać krzesło w miejscu. To także pierwsze z przedmiotów ułatwiające ćwiczenia na brzuch w domu. Najprostszym ćwiczeniem jest przyjęcie pozycji „deski”, z nogami opartymi na krześle, a nie na macie. Należy naprzemiennie przyciągać kolana do klatki piersiowej. Warto robić co najmniej 15 powtórzeń na każdą nogę i powtarzać tę serię trzy razy, z treningu na trening zwiększając ilość powtórzeń. To doskonały sposób także na modelowanie pośladków i wzmocnienie kręgosłupa.

Zastosowanie poduszki

Nawet ozdobne, kanapowe poduszki mogą sprawić, że ćwiczenia w domu będą efektywniejsze. W jaki sposób? To doskonały pomysł do wykorzystania jako zamiennik dla popularnego w klubach fitness boxu – akcesorium łączącego zalety stepu i piłki do ćwiczeń. Z pomocą poduszki można ćwiczyć balans, wzmacniać mięśnie i pracować nad równowagą oraz wytrzymałością! Jak ćwiczyć? Można spróbować pompek, wykonywanych z rękoma na jaśku lub przysiadów, ustawiając jedną stopę na poduszce, a drugą na podłodze.

Paski i sznurki w roli taśm do rozciągania

Paski do spodni, sznurki lub ręczniki kąpielowe z powodzeniem mogą zastąpić popularne taśmy do ćwiczeń, tak zwane TRX-y. Możliwości ich wykorzystania są właściwie niewyczerpane. Mogą pomóc w rozciąganiu mięśni pod koniec ćwiczeń, ale też ułatwiać trening siłowy. Wielu instruktorów poleca taśmy jako „przedłużenie kończyn” w zajęciach nastawionych na dbanie o kręgosłup.

Steper z książki

Do ćwiczeń można wykorzystać także… gazety lub książki! Wystarczy potraktować je jak steper i rytmicznie wskakiwać na nie. Drugim rozwiązaniem są podskoki z gazetą umieszczoną między kolanami, a jeśli jednocześnie chcemy zadbać o postawę, możemy na 20 minut położyć książkę na głowie.

Trening cardio na schodach

Na ostatniej liście przedmiotów, które mogą okazać się pomocne w treningu, są również schody. Nawet najzwyczajniejsze wchodzenie po schodach jest świetnym treningiem dla mięśni nóg. To typowe ćwiczenia cardio, a najpopularniejszy trening trwa około 30 minut. W ramach rozgrzewki trzy razy maszeruje się w górę i w dół przy zwróceniu uwagi na pracę rąk, proste plecy i napięty brzuch. Następnie przychodzi czas na ćwiczenia, a te warto dostosować do swojej kondycji. W sieci dostępnych jest mnóstwo propozycji treningów ze schodami. Na co dzień natomiast starajmy się wchodzić co dwa, trzy stopnie, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać. I oczywiście – zapomnijmy o windzie.

Trening w domu bez sprzętu nie musi być nudny lub nieefektywny. Wystarczy rozejrzeć się i sprawdzić, które przedmioty będą mogły zastąpić akcesoria znane z klubów fitness. A może któryś z nich zainspiruje do nowych pomysłów na trening?

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót