Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

Jak wybrać najlepsze zimowisko dla naszej pociechy?

Zimowy obóz – bezpiecznie i wesoło

Data publikacji: 1 lutego 2017, 13:56
Niewątpliwym przywilejem dzieciństwa są wakacje i ferie zimowe. Dzieci mogą swobodnie odpoczywać, nie martwiąc się o obowiązki i naukę. Jednak, aby nasze pociechy mogły w spokoju się bawić, musimy mieć pewność, że zimowisko, które dla nich wybraliśmy, będzie faktycznie beztroskie i bezpieczne. Na co zatem zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Organizator

Absolutną podstawą przy tego rodzaju przedsięwzięciach jest sprawdzenie, czy turnus został zgłoszony do kuratorium oświaty. Można to zrobić pod adresem http://wypoczynek.men.gov.pl.

Jeśli zimowisko organizowane jest przez biuro podróży, biuro to powinno posiadać wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych.

Inne elementy organizacyjne to sprawdzenie, czy wychowawcy mają uprawnienia opiekunów kolonijnych oraz ile dzieci pozostaje pod opieką jednego z nich. Przepisy ograniczają tę liczbę do 20 osób, ale jeśli uczestnikami są młodsze dzieci (do 10 roku życia) – wynosi ona 15 osób. Oprócz wychowawców, obecny powinien być również kierownik wyjazdu, który nie zajmuje się dziećmi, lecz dba o sferę organizacyjną i odpowiada za pobyt grupy. Dobrze, jeśli organizator współpracował już z ośrodkiem wypoczynkowym, do którego chcemy posłać nasze dziecko, a posiłki przygotowywane są na miejscu, a nie na przykład w pobliskiej stołówce. Warto też dowiedzieć się, z jakiego przewoźnika korzysta organizator, a w dniu wyjazdu zaprosić policję na inspekcję pojazdu i kontrolę kierowcy.

Spędzanie czasu

Nie zadowalajmy się ogólnikowymi hasłami o organizacji czasu podczas wyjazdu. W ostatnich latach organizatorzy wypoczynku zimowego prześcigają się w wymyślaniu tematów pobytu oraz ich atrakcyjnej realizacji. Są więc wypady naukowe, literackie (np. śladami postaci z książek), sportowe – te najpopularniejsze – i wiele innych. Warto sprawdzić, co kryje się pod lakonicznymi hasłami czas wolny, czas na świeżym powietrzu, narty. Dowiedzmy się, co dokładnie i gdzie będą robiły nasze dzieci.

Jako rodzice oczywiście mamy prawo kontaktować się z wychowawcami i opiekunami, jednak nie zabierajmy im codziennie czasu na godzinne relacje. Podarujmy naszym pociechom trochę samodzielności, ale najpierw upewnijmy się, że nie wysyłamy naszych największych skarbów w nieznane i nie wiadomo z kim. Gdy sprawdzimy wszystko zawczasu, będziemy pewni, że nasze dzieci dobrze spędzą ten czas.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót