Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningSiłownia i fitness

Jak trenować, by widzieć efekty?

Sekrety skutecznego treningu

Data publikacji: 27 czerwca 2016, 10:53
Ćwiczysz zawzięcie, wylewając hektolitry potu, a wciąż nie widać pożądanych rezultatów? Może nieświadomie popełniasz błędy, które niweczą efekty żmudnych treningów? Poznaj sposoby, by Twój trening stał się skuteczny.

Jak osiągnąć najlepsze wyniki?

  • Działaj kompleksowo: racjonalna, zdrowa dieta, bogata w składniki odżywcze plus odpowiedni trening dadzą upragniony efekt w postaci smukłej sylwetki.
  • Nie zmuszaj się do ćwiczeń, których nie lubisz – wybierz za to sport, który sprawia Ci radość, np. energiczny spacer lub jazdę na rolkach.
  • Zmieniaj i urozmaicaj plan treningowy: mięśnie szybko się przyzwyczajają do powtarzanych ćwiczeń. By trening był wyzwaniem dla mięśni, warto co jakiś czas (np. co 4-6 tygodni) zmieniać rodzaj ćwiczeń. Wiele zależy od Twoich indywidualnych odczuć i możliwości – jeśli wydaje Ci się, że wykonywane ćwiczenia są zbyt intensywne, bolą Cię stawy i mięśnie, spróbuj zmienić je na nieco lżejsze i zaobserwuj, jak wówczas zachowywać się będzie Twój organizm.
  • Dbaj o właściwą postawę: wyprostowane plecy, ściągnięte łopatki, napięte pośladki. Zapisz się na pilates lub jogę – dodadzą sprężystości i wzmocnią mięśnie.
  • Warto ćwiczyć rano. To rozkręca metabolizm i utrzymuje go na wysokim poziomie przez cały dzień. Nie jest to proste zadanie ze względu na liczne poranne obowiązki. O ile to jednak możliwe, nie odkładaj treningu na wieczór, bo dopadnie Cię zmęczenie i jest bardzo prawdopodobne, że coś Cię od niego odciągnie.
  • Na koniec treningu nie zapomnij o rozciąganiu, tak aby odprężyć każdy mięsień, który wykonał intensywną pracę.
  • Dbaj o jakość wykonywanych ćwiczeń, np. brzuszków. Niewłaściwe ich wykonywanie często daje efekt odwrotny do zamierzonego. Nie należy dociskać głowy do mostka oraz napinać mięśni szyi – kark powinien być rozluźniony. Nie splataj też ściśle palców dłoni za głową – może to spowodować, że będziesz ciągnąć ją do przodu. Wystarczy, jeżeli lekko podeprzesz ją koniuszkami palców.
  • Zapewniaj sobie jak najwięcej ruchu na co dzień. Warto wejść po schodach, zamiast jechać windą i częściej chodzić na spacery, stać zamiast siedzieć.

By osiągnąć zamierzony efekt, a przy tym należycie zadbać o swój organizm, konieczne jest działanie na wielu płaszczyznach – musisz pamiętać zarówno o odpowiedniej diecie, jak i o niezbędnej dawce ruchu na co dzień. Taka zbalansowana praca zagwarantuje nam z pewnością oczekiwane skutki.

Emilia Seweryn
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót