Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Jak stworzyć efektywny plan treningowy?

Aktywność pod kontrolą

Data publikacji: 27 czerwca 2016, 10:25
Plan treningowy pozwala odpowiednio ułożyć ćwiczenia i zbalansować wysiłek, by osiągnąć wymarzony efekt. Dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę ze sportem ułożenie programu treningowego może być trudne, ale naprawdę warto.

Co zawiera plan treningowy?

Na początku należy się zastanowić, jaki cel zamierzamy osiągnąć. Wybór określonych ćwiczeń powinien być dostosowany do tego, jakie grupy mięśniowe pragniemy wzmocnić i rozwinąć. Odpowiedni harmonogram powinien obejmować określenie częstotliwości treningów, rodzaj wykonywanych ćwiczeń oraz ich intensywność. To pozwoli usystematyzować treningi i odpowiednio rozłożyć rodzaj ćwiczeń. Istotne będzie także określenie długości trwania zajęć i przerw pomiędzy seriami. A wszystko po to, by były one bardziej skuteczne. Układając plan treningowy warto dostosować go do swoich możliwości. Dotyczy to także ilości dni treningowych. By zauważyć jakiekolwiek efekty, warto zaplanować trening minimum 3, ale nie więcej niż 5 razy w ciągu tygodnia. Nie zapominajmy, że najistotniejsza jest w tym przypadku regularność. Lepszą opcją będzie systematyczne wykonywanie ćwiczeń 3 razy w tygodniu niż podejmowanie wysiłku codziennie. Wówczas szybko się zmęczymy i  –  co bardzo prawdopodobne – zrobimy sobie dłuższą przerwę w ćwiczeniach. Niezbędne będzie także zadbanie o właściwą dietę i uzupełnianie po każdym treningu witamin oraz mikroelementów.

Jak go ułożyć?

Plan treningowy powinien obejmować zróżnicowane aktywności, jednakże dopasowane do naszych potrzeb. Wybieramy przede wszystkim takie ćwiczenia, które pomogą nam wzmocnić określoną grupę mięśni. Każda osoba początkująca powinna ustalić swój indywidualny program treningowy wspólnie z trenerem personalnym. Konsultacja z trenerem niezbędna będzie także w przypadku tych, którzy ćwiczą już od dłuższego czasu. Wyspecjalizowany instruktor z pewnością zadba o wszystkie aspekty treningu. Naszym obowiązkiem jest z kolei przestrzeganie wszystkich zasad, które ustalimy. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować nasze postępy oraz unikniemy niepożądanych kontuzji.

Emilia Seweryn
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.