Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

Jak skutecznie rozgrzać przemarznięte stopy?

Problem przemarzniętych stóp. Jak sobie z nim radzić?

Data publikacji: 20 lutego 2017, 01:45
Zimne nogi towarzyszyć nam mogą nie tylko w czasie niskich temperatur. Najczęściej jednak borykamy się z tym problemem właśnie w czasie mrozów. Niezależnie od tego, czy jesteśmy niskociśnieniowcami, czy dręczą nas problemy hormonalne, najważniejsze pytanie brzmi – w jaki sposób skutecznie rozgrzać zmarznięte nogi i stopy?

Znajdź źródło problemu

Dlaczego właściwie marzną nam stopy? Zanim obarczymy całą winą zimowe mrozy, sprawdźmy, czy nie mamy do czynienia z problemami z krążeniem. Na zimne stopy skarżą się także osoby chorujące na anemię lub te, które źle się odżywiają (np. są na restrykcyjnej diecie). Niedobór żelaza powoduje niedokrwienie tkanek – organizm skupia się wówczas na dostarczeniu krwi do najważniejszych organów, na czym cierpią właśnie stopy czy dłonie.

Na początku warto zatem wybrać się na wizytę do lekarza internisty, aby z jego pomocą wykluczyć poważne schorzenia, np. zaburzenia krążenia krwi. Jeżeli bowiem mamy z nimi do czynienia, należy wdrożyć specjalistyczne leczenie, które usunie nie tyle objaw choroby, co jego zasadniczą przyczynę.

Sposoby na zmarznięte nogi

Gdy okaże się, że szczęśliwie nasze dolegliwości nie są skutkiem ciężkiej choroby, możemy zacząć działać. W jaki sposób ogrzać stopy podczas zimy?

  • Podstawa to odpowiedni strój! Zainwestujmy w specjalne termiczne skarpety, lubiane i używane m.in. przez sportowców, zapewniające ciepło, a jednocześnie odprowadzające nadmiar wilgoci.
  • Nośmy buty na solidnej, grubej podeszwie, z ocieplaną cholewką, np. trekkingi lub popularne Emu z owczej skóry (pasujące również do eleganckiego płaszcza). Delikatne kozaczki na obcasie wyglądają stylowo, jednak w czasie największych mrozów lepiej z nich zrezygnować.
  • Do mody wróciły getry – wełniane, w różnych wzorach i kolorach; zakryją szczelnie nasze łydki, a dłuższe opatulą również kostki.
  • Po powrocie do domu weźmy ciepłą kąpiel lub zanurzmy stopy w misce z gorącą wodą z jałowcem albo sproszkowanym imbirem. Następnie wykonajmy samodzielnie delikatny masaż stóp. Możemy użyć do niego maści rozgrzewającej z dodatkiem kamfory.
  • Uzupełnieniem będą także pełnowartościowe posiłki i dieta bogata w żelazo (zawiera je m.in. wątróbka, fasola, buraki czy pomidory) oraz białko (znajdziemy je w nabiale – serach, mleku, jogurtach).

Pamiętajmy – tylko kompleksowe działanie przyniesie nam skuteczny efekt!

Nina Szymanowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót