Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Jak poradzić sobie z wrastającymi włoskami? Czy można ich uniknąć?

Sposoby na wrastające po depilacji włoski

Data publikacji: 24 maja 2016, 15:29
Wrastanie włosków po depilacji to problem, który dotyka niemal wszystkich kobiet. W dużej mierze uzależniony jest od metody, jaką wybierzemy do usuwania niechcianego owłosienia. Choć sposobów na radzenie sobie z tym problemem jest kilka to lepiej w ogóle do niego nie dopuszczać– w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dlaczego włoski wrastają?

Najczęściej problem pojawia się podczas woskowania – zarówno wykonywanego w gabinecie kosmetycznym, jak i stosując plastry do depilacji w warunkach domowych. Włoski mogą też wrastać po potraktowaniu ich depilatorem. Obie te metody są długotrwałe, ponieważ polegają na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami ze skóry. Takie zabiegi znacznie osłabiają owłosienie, a miękkie włoski mogą nie mieć siły, aby przebić się na powierzchnię – odbijają się od naskórka i zmieniają kierunek wzrostu, a tym samym zostają pod skórą. Drugim powodem wrastania włosków jest fakt, że nie zawsze udaje się je usunąć wraz z cebulką – również zostają pod skórą.

Postępowanie w przypadku wrastających włosków

Kiedy tylko zauważysz ciemne kosmyki pod skórą, od razu je usuń. Jak najlepiej to zrobić? Zdezynfekuj miejsce problemu i, za pomocą czystej igły, lekko przebij skórę i podważ włosek, aby wyszedł na zewnątrz skóry. Następnie wyrwij go pęsetą. Jeśli w miejscu wrośniętego włoska pojawia się zaczerwienienie, należy udać się do apteki, zaopatrzyć się w preparaty niwelujące stan zapalny (np. z aloesem lub cynkiem) i stosować je punktowo (2-3 razy dziennie, dopóki zaczerwienienie nie ustąpi). Wrastające włoski mogą prowadzić do zapalenia mieszków włosowych, dlatego jeśli znaczna część skóry jest podrażniona i zobaczysz, że w mieszkach włosowych zaczyna zbierać się ropa, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do dermatologa.

Unikaj wrastających włosków

Usuwając owłosienie za pomocą kremów do depilacji czy jednorazowych maszynek do golenia, problem wrastających włosków niemal nie występuje. Nie oznacza to jednak, że tylko te metody warto stosować. Depilacja polegająca na wyrywaniu włosków wymaga specjalnego przygotowania się. Dzień przed zabiegiem wykonaj peeling oraz dobrze nawilż skórę – tak przygotowany naskórek z łatwością podda się depilacji. Dobrym pomysłem jest codzienne stosowanie kremu z mocznikiem, który skutecznie zmiękcza skórę – przebiją się przez nią nawet słabe włoski.

Karolina Wilk
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót