Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieGłowa i szyja

Jak leczyć zapalenie gardła domowymi sposobami?

Zapalenie gardła a praca głosem

Data publikacji: 7 kwietnia 2016, 08:55
Zapalenie gardła to zmora wielu osób, dla których głos jest podstawowym narzędziem pracy. Nauczyciele, dziennikarze i wykładowcy nie maja wtedy wyjścia – pozostaje im udać się na zwolnienie lekarskie. Co jednak, gdy takie dolegliwości powtarzają się coraz częściej? Jak leczyć zapalenie gardła?

Objawy zapalenia gardła

Do typowych objawów zapalenia gardła można zaliczyć:

  • widocznie opuchniętą i mocno zaczerwienioną błonę śluzową tylnej części przełyku,
  • silny ból, pieczenie lub kłucie, pojawiające się przy przełykaniu.

Ze względu na duży dyskomfort podczas spożywania posiłków oraz płynów, stan zapalny gardła może prowadzić do zmniejszenia apetytu u chorego. Zapalenie gardła często pojawia się w zakażeniach wirusowych, które zazwyczaj bywają elementem większej infekcji górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych objawów infekcji zaliczamy:

  • zatkany nos,
  • kaszel,
  • czasem również gorączka.

Infekcja gardła stanowi prawdziwy problem dla osób, które na co dzień , nierzadko przez długie godziny pracują zawodowo swoim głosem.

Jak leczyć zapalenie gardła?

W aptekach można bez problemów znaleźć wiele preparatów, które mają za zadanie pomóc nam w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych – w tym gardła. Wybór jest ogromny – od tabletek do ssania po aerozole łagodzące przebieg zapalenia. Można też sięgnąć po domowe sposoby na tę przypadłość. Najpopularniejszym sposobem jest płukanie gardła naparem ziołowym z rumianku czy szałwii, które mają działanie łagodzące i odkażające. Dobrym rozwiązaniem jest także płukanie gardła osoloną wodą – taki zabieg nie tylko zabija bakterie, ale także zmniejsza opuchliznę. Jeśli jesteśmy zmuszeni do tego, aby poprowadzić wykład, zajęcia lub wygłosić prelekcję, owińmy gardło szalikiem czy apaszką. Pamiętajmy również o tym, aby mieć pod ręką butelkę wody, ponieważ dzięki temu nawilżymy śluzówkę chorego gardła.

Kamila Mikołajczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót