Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Jak kąpiele na basenie wpływają na naszą skórę?

Jak dbać o skórę po basenie?

Data publikacji: 24 maja 2016, 16:01
Pływanie to jeden z najprzyjemniejszych sportów, które możemy uprawiać niezależnie od pory roku. Odpręża, relaksuje, sprawia, że nasze mięśnie się rozluźniają, koi nerwy. Dodatkowo modeluje ono figurę i dobrze wpływa na dolegliwości spowodowane siedzącym trybem życia. Jednakże chlor zawarty w wodzie niekorzystnie wpływa na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Jak temu zaradzić?

Wpływ chloru na stan skóry

Chlor zawarty w wodzie wpływa na wygląd naszej skóry – pozbawia ją bariery ochronnej, czyli lipidowej. Skóra staje się wysuszona i przez to podatna na wszelkiego rodzaju infekcje i podrażnienia. Może pojawić się uczucie swędzenia, zaczerwienienia, a nawet wysypka. Jako najskuteczniejszy środek do neutralizowania bakterii, które znajdują się w wodzie, ze swoim charakterystycznym zapachem jest nieodłącznym elementem wizyt na basenie.

Jak zminimalizować skutki działania chloru na skórę?

Aby chronić oczy przed podrażnieniami, warto zakładać okulary do pływania. Chlor stosuje się do rozjaśniania koloru włosów. Zabieg taki niestety osłabia ich strukturę. Pamiętajmy zatem, aby podczas pływania zakładać na głowę ochronny czepek. Na kondycję naszych włosów, skóry i paznokci wpływa również to, że pierwiastek ten wypłukuje z naszego organizmu krzem, który działa na nie w zbawienny sposób (poprawia jędrność skóry,  zmniejsza zmarszczki). Ponadto woda w basenie bardzo wysusza skórę, pozbawiając ją naturalnego nawilżenia. Aby temu zaradzić i pozbyć się resztek chloru ze skóry, należy po opuszczeniu basenu bardzo dokładnie umyć skórę delikatnym środkiem myjącym, który odbuduje płaszcz lipidowy skóry. Zanim skóra sama go wyprodukuje, mija od 8 do 10 godzin. Po osuszeniu skóry zastosujmy nawilżający balsam po kąpieli, który szybko się wchłania. Zwróćmy uwagę, czy w składzie ma glicerynę, lanolinę lub wazelinę. Są one dobrze tolerowane przez skórę, a co najważniejsze, są bezpieczne dla alergików. Tworzą one warstwę ochronną, wzmacniają naskórek, dzięki czemu skóra lepiej sobie radzi z podrażnieniami. Wbrew pozorom ważne jest również nawadnianie organizmu. Dostosowanie odpowiedniej ilości spożywanych płynów do naszej aktywności fizycznej jest kluczowe dla zachowania zdrowego wyglądu.

Kamila Mikołajczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót