Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDom

Jak dbać o jakość powietrza w mieszkaniu?

Sposoby na polepszenie jakości powietrza w mieszkaniu

Data publikacji: 2 maja 2018, 10:00
Wraz ze zwiększającą się świadomością ekologiczną w społeczeństwie coraz więcej mówi się o trosce o stan powietrza, którym oddychamy przecież nie tylko my, ale też nasze dzieci. Warto skupić się na sposobach na polepszenie stanu powietrza przede wszystkim w naszych mieszkaniach. Co zrobić, by jego jakość była jak najlepsza?

Spis treści:

Co ma wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu?

Powietrze, którym oddychamy, niestety często jest suche, zanieczyszczone oraz niskiej jakości. O tym, że powinniśmy zatroszczyć się o to, czym oddychamy, często dowiadujemy się, gdy po przespanej nocy budzimy się z wysuszoną śluzówką nosa. Zbyt suche powietrze wysusza jednak niestety nie tylko ją – po pewnym czasie zauważymy, że mamy wysuszoną skórę. To pierwszy sygnał, który powinien dać nam do myślenia, że powinniśmy zacząć działać. Zła jakość powietrza może rzutować na cały organizm, skutkując uczuciem przemęczenia, sennością, problemami ze skupieniem. Owszem, wiele czynników zewnętrznych oddziałuje na stan powietrza, ale przy odrobinie naszych starań możemy sami wpłynąć na jego poprawę. Co konkretnie możemy zrobić? Jak polepszyć jakość powietrza w mieszkaniu?

Nawilżacze powietrza – tak czy nie?

Wiele osób inwestuje w nawilżacze powietrza, które w prosty sposób zmieniają je z suchego na odpowiednio nawilżone. Przede wszystkim sięgają po nie rodzice dzieci, gdyż na maluchy zbyt suche powietrze działa wyjątkowo niekorzystnie, wysuszając śluzówkę nosa, co sprzyja rozwojom infekcji. Wysoka skuteczność działania nawilżaczy powietrza pozwala szybko zwalczyć ten problem. Do pokoju maluszka poleca się przede wszystkim nawilżacze parowe, dla dorosłych z kolei również ultradźwiękowe. Ich cena waha się od ok. 100 do blisko 1000 zł. Poziom wilgotności powietrza nie powinien być jednak też zbyt wysoki – gdy okaże się, że wynosi powyżej 60%, powinniśmy zaprzestać dodatkowego nawilżania. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może skutkować bowiem spadkiem odporności, większym ryzykiem zapadnięcia na choroby układu oddechowego, problemami alergicznymi czy dermatologicznymi.

Wietrzenie mieszkania a smog

Chcąc zadbać o powietrze w naszym mieszkaniu, powinniśmy pamiętać o jego regularnym wietrzeniu. Gdy nie dostarczymy pomieszczeniu odpowiedniego dopływu świeżego powietrza, możemy spodziewać się, że szybko odczujemy tego skutki. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy wietrzenie mieszkania w dobie podwyższonego stężenia pyłów nie zadziała na nasz organizm jeszcze gorzej? W dni o najwyższym natężeniu smogu warto wstrzymać się od wietrzenia mieszkań, a w pozostałe warto umiejętnie wymieniać powietrze w pomieszczeniach – zamiast trzymać ciągle uchylone okno, lepiej na kilka minut otworzyć je na oścież. Kiedy smog daje o sobie znać, lepiej zadbać o stan powietrza na inne sposoby.

Domowe sposoby na poprawienie jakości powietrza

Istnieje szereg metod na poprawę stanu powietrza w mieszkaniu w naturalny sposób. Pierwszym rozwiązaniem są rośliny poprawiające jakość powietrza. Zieleń w pokoju pochłania wszelkie zanieczyszczenia, wchłania też nadmierne ilości ciepła i wilgoci (która również może nam szkodzić). Wystarczy około 5 doniczek w mieszkaniu, by odczuć znaczną różnicę. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej? Na pewno wszelkie paprocie, które skutecznie pomogą pozbyć się toksyn zawartych w powietrzu, a także bluszcz, który wchłonie szkodliwe substancje zawarte w meblach czy lakierze do podłóg. Innymi polecanymi roślinami są draceny, figowce i gerbery. Będą nie tylko eliminować toksyny, ale też zwyczajnie zdobić!

Czytaj więcej w temacie: Smog a aktywność fizyczna

Sposoby naszych babć

Warto wspomnieć też tutaj o jednym z najprostszych sposobów na nawilżenie powietrza – rozwieszaniu na kaloryferach mokrych ręczników i rozkładaniu naczyń z nalaną czystą wodą. Gdy ta będzie parować, nasze śluzówki nie wysuszą się, a powietrze będzie odpowiednio wilgotne.

Przy odrobinie starań można łatwo polepszyć stan powietrza w mieszkaniu. Warto pamiętać o tym, kiedy trwa sezon grzewczy. Wówczas najłatwiej jest o zbyt wysoką suchość powietrza. Kilkoma prostymi sposobami możemy znacznie poprawić jakość powietrza, którym oddychamy przecież zarówno w dzień, jak i w nocy.

Czytaj więcej w temacie: Maski smogowe. Dlaczego warto je stosować?

Marta Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót