Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Social media i dziecko

Jak nauczyć dziecko mądrze i bezpieczne korzystać z Internetu?

Data publikacji: 23 sierpnia 2017, 09:00
Mówi się, że w dzisiejszych czasach rodzice nie są w stanie uchronić dzieci przed niebezpieczeństwami związanymi z obecnością w sieci. W obliczu powszechnego dostępu do Wi-Fi na nic zda się szlaban na komputer czy telefon. Jak nauczyć kilkulatka mądrego korzystania z dobrodziejstw technologii?

Nauka i zabawa

Dając dziecku dostęp do sieci, najczęściej tłumaczymy sobie, że będzie mogło dzięki temu łatwiej sięgać po pomoce naukowe, wyszukiwać informacje potrzebne do prac domowych czy korzystać z internetowych kursów językowych. Prawda jest, niestety, nieco inna – dzieci przede wszystkim chcą móc komunikować się ze swoimi przyjaciółmi, a także chwalić się zdjęciami z wakacji czy relacjami z wycieczek. Jak – jako rodzice – możemy bezpiecznie i świadomie wprowadzić dziecko w social media?

Czytaj więcej w temacie:

Kiedy założyć dziecku Facebooka?

Regulamin Facebooka przewiduje, że konto założyć mogą na nim osoby od 13. roku życia. Facebook przyda się uczniom, kiedy będą chcieli skonsultować z kolegami wynik zadania z matematyki czy zapytać o temat wypracowania na język polski. Nie da się jednak ukryć, że Facebook oraz równie popularny Instagram to social media, które pozwalają na publikowanie zdjęć i filmów. Jak więc uchronić prywatność dziecka w serwisach społecznościowych?

Kontrola – tak czy nie?

Z jednej strony wiemy, że na cudze konto na Facebooku nie wolno nam wchodzić. Mamy też jednak świadomość, że dzieci jak nikt inny narażone są na niebezpieczeństwa w sieci. Chcąc uchronić swojego nastolatka przed ewentualnymi zagrożeniami, powinniśmy przede wszystkim porozmawiać z nim na temat mądrego korzystania z mediów społecznościowych. Wytłumaczmy, że przyjmowanie zaproszeń do grona znajomych od obcych osób może sprawić, że informacje o nas trafią w niepożądane ręce. Koniecznie przestrzeżmy dzieci przed publikowaniem zdjęć z drogimi sprzętami, co może być zachętą dla złodzieja, a także przed udostępnianiem fotografii w strojach kąpielowych czy bieliźnie. Lepiej być przezornym, niż narazić się na różnego rodzaju nieprzyjemności czy wręcz niebezpieczeństwa. Nauczmy je również, jak złym zjawiskiem jest tzw. hejt oraz jak należy na niego reagować.

Nie musimy zabraniać dziecku korzystania z Facebooka czy Instagrama. Warto jednak uświadomić mu, czego należy unikać w mediach społecznościowych. A jeśli chcemy wiedzieć, co nasz nastolatek zamieszcza na swoich profilach... zawsze możemy go dodać do obserwowanych!

Czytaj więcej w temacie: Związki a statusy na Facebooku

Marta Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót