Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

Garść rad dla amatorów nordic walking

Najczęstsze błędy przy uprawianiu nordic walking

Data publikacji: 22 kwietnia 2016, 14:18
Wydawać by się mogło, że nordic walking to aktywność, którą można opanować w szybki i prosty sposób. Podczas chodzenia napotykasz jednak na trudności – wydaje Ci się, że wyglądasz niezgrabnie i męczysz się bardziej, niż powinieneś? Być może popełniasz częste w tym sporcie błędy, które niepotrzebnie obciążają Twoje ciało. Oto, na co musisz zwrócić uwagę.

Naprzemienność ruchów

Idąc, naturalnie poruszamy kończynami, synchronizując przy tym wymachy rękami. Gdy prawa noga jest z tyłu, to prawa ręka z przodu i na odwrót. Osoby zaczynające chodzenie z kijkami często nienaturalnie poruszają kończynami i gdy np. lewa noga jest z przodu, to i lewa ręka z kijkiem wysuwa się w tym kierunku. Ciało w ruchu zaczyna się kiwać.

Wbijanie tyczek

Najczęstszy błąd to wyciąganie i wbijanie kijków przed sobą na zgiętej w łokciu ręce. Wygląda to trochę jak wbijanie tyczki do podtrzymywania roślin. Często wykonujemy to także przy zbyt silnym trzymaniu uchwytu. Obciąża to niepotrzebnie stawy łokciowe.

Jak naprawić błędy?

Starajmy się, aby podczas marszu ręce były wyprostowane w łokciach. Pamiętajmy, że kluczowe jest przeniesienie ciężaru naszego ciała na kijki. Najlepiej też spacerować w swoim własnym rytmie tak, by ruch był płynny i odbywał się naturalnie. Nie będziemy wówczas musieli zastanawiać się nad poprawnością każdego wykonywanego kroku.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót